Природни намирници кои ги чистат белите дробови од никотин

Научниците објавија листа на намирници кои ги чистат белите дробови од никотин, и воопшто од штетните материи кои ги содржи цигарата. Од тие намирници ги издвојуваат најделотворните 5.

Ако сте пушач, вклучете ги овие намирници и суплементи во вашето секојдневно мени, и тоа во убава доза.

Кромид

Најделотворна намирница за прочистување на белите дробови. Подеднакво дејство има и лукот.

Селен

Станува збор за минерал кој се користи како додаток во исхраната или се наоѓа во трагови во одредени намирници. Ензимот кој произведува витамин Е ја стимулира и ја зајакнува белодробната мембрана.

Ѓумбир

Делува антисептички и антибакериски, помага на бронхијалните клетки во исфрлање на наталожените штетни материи.

Грејпфрут

Го намалува проширувањето на клетките на рак во телото, содржи многу антиоксиданси и познат е како ефикасен „играч“ во борбата против ракот.

Целер

Секористи во разни салати и јадења, но најдобро е да се конзумира свеж. Поради високото ниво на витамин Е кој го содржи во себе, со конзумирање на целер ја стимулираме и зајакнуваме белодробната мембрана.

 

Слични објави

Помага ли кофеинот при главоболка?

Igor

Лешник – лек и храна

Igor

Дали средствата за дезинфекција навистина го убиваат коронавирусот?

Еспресо

Сопствениците на барови ги откриваат своите трикови за мамурлак!

Слободен Печат

Ќерката на Велија Рамковски, Лејла е инструктор по јога и изгледа неверојатно секси (ФОТО)

Igor

Одличен природен тоник за подобрување на имунитетот

Igor

Остави Коментар

1 × пет =

Слични објави

Глобална здравствена закана: Сѐ што треба да знаете за корона вирусот кој може да доведе до пандемија

Еспресо

Како Ковид-19 влијае на животната средина и загадувањето? (ВИДЕО)

Еспресо

Стресот може да ви го наруши имунолошкиот систем: Како најлесно да станете поотпорни на вируси?

Еспресо

Црвена храна – чувар на вашето здравје

Igor

Вистината за стапчињата за уши

Еспресо

Обрнете внимание! Храна што треба да ја избегнувате ако сте болни

Еспресо