При стресни ситуации јадете киви: Ослободуваат вознемиреност и помагаат при варење на храната

Кивите се одличен извор на витамин Ц, антиоксиданти и растителни влакна. Ова фантастично овошје содржи траги на повеќе од 40 минерали, одлично е за дијабетичари, ги намалува мастите во крвта и помага во стресни ситуации затоа што биоразградливата гликоза ги храни невроните и ја ублажува вознемиреноста.

Содржи многу аминокиселини, вклучувајќи серин, леуцин и лизин кои ја зголемуваат хлороводната киселина и ги ублажуваат стомачните тегоби. Исто така помага при проблеми со варењето на храната бидејќи поддржува ензими, коензими кои ги држат под контрола непродуктивните бактерии, вируси, паразити и други штети материи.

unsplash

Покрај присутноста на Ц витамин, антоцијанин и фенолна киселина, која се наоѓа во семето на кивите, тие помагаат да се отстранат радиоактивните токсини и вируси во телото. Фитонутриентите, флавоноидите и каротеноидите имаат докажано антиоксидантно дејство.

unsplash

Кивите содржат витамин К и траги на калциум и фосфор, а сите овие хранливи материи придонесуваат за здравјето на коските. Соодветниот внес на витамин К помага во спречување на остеопороза.

unsplash

Вклучете ги кивите во вашата дневна исхрана, едноставно излупете и јадете. Направете си овошен коктел од киви, ананас, манго и јагода. Или направете си зелено сути од киви, спанаќ, јаболка и курши. Замрзнете парчиња киви и јадете ги како ужина или десерт после јадење. Додадете парчиња киви во салата подготвена од спанаќ, ореви, брусница, јаболка исечени на коцки, фета сирење и благ прелив од вински оцет.

Преземено од Слободен Печат.

Слични објави

Внимавајте: Бактерии извираат од секоја шолја за кафе!

Igor

Кои симптоми откриваат дека мора да ја проверите состојбата на тироидата

Слободен Печат

Пет причини поради кои се чувствувате надуени!

Еспресо

Истражување: Дали алгите навистина можат да помогнат во борбата против ковид-19?

Еспресо

Оваа подла болест зема замав: Обрнете внимание на следниве симптоми

Igor

Оваа пролетна билка е вистинска ризница за здравјето

Igor

Остави Коментар

седумнаесет − 7 =

Слични објави

Билки и зачини за подобрување на имунитетот

Igor

Билка која лекува се

Igor

Хроничниот стрес и исцрпеноста можат да бидат клучни фактори за развој на оваа болест

Еспресо

3 работи кои треба да ги јадете секој ден доколку сакате да ослабите

Igor

ЛЕКОВИТ ЧАЈ: Направете го и регенерирајте го целото тело

Igor

Оваа подла болест зема замав: Обрнете внимание на следниве симптоми

Igor
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian