Пред да се отворат градинките, зајакнете им го имунитетот на децата со три народни лека

Пред да почнат со работа градинките, препорачливо е родителите на малите деца да се обидат да им го зајакнат имунитетот и на тој начин на подолг рок да ги заштитат од одредени болести.

Овие три народни лека можат да помогнат.

1. Мед и прополис

Обидете се да набавите мед со прополис или мед со матичен млеч. На вашето дете давајте му по една супена лажица рано наутро. Доколку сакате да си ја олесните работата, лажицата мед можете да ја комбинирате со чаша млеко или едноставно растворете го медот во млако чајче.

2. Масло од диво оригано

Маслото од диво оригано е природен антисептик. Токму поради тоа пулмолозите многу често го препорачуваат да се консумира наместо антибиотици. Ова масло е многу јако и има интензивен горчлив вкус, па затоа на детето давајте му по една капка дневно. Консултирајте се и со фармацевтот околу начинот на дозирање.

3. Сируп од овес

Сируп од овес можете да направите сами. А за да го подготвите, потребно е во тенџере на оган да ставите 6 шолји за кафе овес, 6 шолји вода и 6 шолји шеќер. Сето тоа убаво сварете го и процедете го добиениот сок.

Секое утро на гладен стомак, околу 40 дена, давајте му на вашето дете по една супена лажица од овој здрав напиток.

Слични објави

Кога тато изгледа подобро од синовите: Дејвид Бекам го покажа своето заносно тело (ФОТО+ВИДЕО)

Еспресо

Дневен хороскоп за 3 јуни: Поради стресните ситуации кои ве оптоваруваат може да дојде до одредени несогласувања со партнерот

Еспресо

Сите ја посакуваат, а тој ја изневери: Порноактерката ги објави преписките со јутјуберот

Еспресо

Николче Тасев го промовираше албумот „Ѕвездо моја“!

Васко Спасоски

Тамара Тодевска е прогласена за најдобар интернационален артист на фестивал во Албанија (ВИДЕО)

Слободен печат

Пипа Мидлтон повикала такси под лажно име, но такситот ја препознал – „Се криеше во мракот“

Еспресо

Остави Коментар

20 − 4 =

Слични објави

Пипа Мидлтон повикала такси под лажно име, но такситот ја препознал – „Се криеше во мракот“

Еспресо

Голи нозе, мини-фустан, впечатлива боја… Брижит Макрон во комбинација која малку жени би се осмелиле да ја носат (ФОТО)

Еспресо

Шакира не губи време во изолација: Пејачката заврши курс на филозофија на познатиот Пен универзитет (ФОТО)

Еспресо

Раскопчана кошула без градник под неа: Дали ова е најпровокативната фотка на Анастасија Ражнатовиќ? (ФОТО)

Васко Спасоски

Ким Кардашијан позираше со синот, а сите погледи водат кон нејзиниот задник! (ФОТО)

Еспресо

Маргот Роби официјално стана актерката со најмногу понудени улоги во Холивуд: Таа е најактивна на сцената во последните 5 години!

Еспресо