Ортопедите советуваат што мора да правите за да имате здрави зглобови

Не смееме да си дозволиме ден без движење и недела без тренинг. Зглобовите остануваат здрави ако се користат редовно, советуваат ортопедите.

Прочитајте ги нивните совети:

Под секојдневно движење се мисли на одење или возење велосипед како и утринско истегнување со кое се задржува подвижноста на зглобовите и во голема мера го олеснува движењето тој ден. Покрај тоа, потребно е барем двапати неделно зглобовите да се подложат на посилно оптоварување. Важно е оптоварувањето да биде редовно и соодветно на телесната состојба. Можностите се безбројни: трчање, кревање тегови, колективен спорт со топка, танцување, рекреативни групи, возење велосипед, нордиско одење.

Ортопедите, исто така, напоменуваат и дека е потребно да се крене нивото на „добриот“ холестерол (ХДЛ), што се постигнува со јадење храна богата со омега-3 масти: маслиново масло, сина риба, ленено семе. Покрај овие намирници, потребно е да се спомене и ѓумбирот. Постојат истражувања што докажале дека кај пациенти со остеоартритис на колената, секојдневното консумирање на овие производи довело до намалување на болките.

Постојат различни причини за заболување на зглобовите. Кај ортопедскиот преглед може грубо да се поделат пациентите во две групи: повреди – акутни состојби и артроза – дегенеративни оштетувања на зглобовите. Во двете групи, најзастапен е зглобот на коленото. Тука многу често доаѓа до повреди, кои ја зголемуваат веројатноста за развој на артроза. Вкоренето е мислењето дека повредите се резервирани за помладата и поактивната популација, додека артрозата ја погодува постара група на пациенти. Меѓутоа, кај ортопед бараат помош сè повеќе пациенти во триесеттите години со многу сериозно оштетување на зглобовите. Покрај коленото, потребно е да се спомнат повредите на глуждот и на стапалото, кои редовно се запоставуваат и несоодветно се лекуваат.

 

Слични објави

Водителот проговори за тешката болест: Станал татко, а подоцна дознал дека боледува од рак! Колешка му го спасила животот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Забележана интересна промена кај Меган Маркл: Ова е новата омилена боја на војвотката која испраќа силна порака! (ВИДЕО)

Еспресо

Се мислите што да зготвите за ручек? Наша препорака – аргентински ќебапчиња

Еспресо

Наоми Кемпбел поради коронавирусот се откажа од голотијата: Познатата манекенка во поинакво издание! (ФОТО)

Еспресо

Врската или бракот ви се пред крај? 4 сигурни знаци дека нешто не е во ред!

Еспресо

„Медена земја“ во „Еден на Еден“: Жителите на Бекирлија нè маваа со камења, не ни даваа да пиеме од нивната чешма! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

5 + 20 =

Слични објави

Ентони Хопкинс знае да се забавува дома, а има и одлично друштво! (ВИДЕО)

Еспресо

Северина и во карантин може да одржи концерт: Погледнете што се случуваше во куќата на нејзиниот свекор Кеба! (ВИДЕО)

Еспресо

Таа ги има најдобрите облини во светот! (ФОТО)

Еспресо

Зошто жените изневеруваат: Се чини дека за тоа е виновна биологијата!

Еспресо

Се сметаат за здрави: Погледнете кои продукти содржат повеќе сол од ЧИПСОТ

Igor

Брзо, лесно, превкусно: Колач со јаболка и павлака

Еспресо