Научниците предупредуваат дека веднаш треба да престанете да ја пиете оваа работа!

Кога станува збор за домашни лекови, неколку работи се споменуваат толку често, а една од нив е и јаболковиот оцет. Многумина го сметаат како „лек“ за сè – од икање до акни, некои дури веруваат дека тоа е клучот за слабеење.

Не постои негирање дека јаболков оцет е полн со ензими, пробиотици, како и тоа дека помага во регулирање на шеќерот во крвта. Но, сè повеќе експерти предупредуваат на прекумерна потрошувачка на јаболков оцет за штетните несакани ефекти поврзани со неговата потрошувачка.

Диетитичарката Ели Киригер за „Вашингтон пост“ изјави дека јаболков оцет е киселина која треба да се консумира со внимание.

„Тоа е моќна киселина која може да биде опасна. Може да предизвика изгореници на деликатното ткиво на устата и хранопроводот и да доведе до ерозија на забите“, објасни таа.

Јаболков оцет може да предизвика гадење и други гастроинтестинални проблеми, така што доколку чувствувате непријатност, можеби е време да ја намалите неговата потрошувачка.

Непријатните симптоми можат да се избегнат ако разредите јаболков оцет со вода или го користите само како зачин во вашата омилена салата.

„Јас секогаш сум во корист на оцетот и сакам да ми биде дел од диетата, но кога се меша со зеленчук. Обемот на влакна и вода во зеленчукот ќе ви помогне да бидете полни и хидрирани што природно помага со варењето на храната и одржувањето на тежината“, советува нутриционистот Кери Гласман.

Слични објави

Шарлиз Терон го нападна Стивен Сегал: Ти дебел и смешен и не си никаков борец!

Еспресо

Крем торта – задоволство за сите сетила (РЕЦЕПТ)

Еспресо

„Смета дека парите може попаметно да се потрошат“ – Принцот Вилијам не дозволува семејството финансиски да му помага на Хари!

Еспресо

Билка која лекува се

Igor

Зошто секоја куќа мора да има чуваркуќа?

Еспресо

Како да ја одржите храната замрзната и по неколкучасовен прекин на струјата?

Еспресо

Остави Коментар

Шестнаесет − 15 =

Слични објави

Погледнете! Позирале гушнати, а фотката стана хит поради деталот зад нив

Еспресо

Ненадејно губење на чувството за мирис може да значи дека лицето е „скриен преносител“ на коронавирусот

Еспресо

Стручњаците откриваат: 20 едноставни навики за подолг и поздрав живот

Еспресо

Писателката на „Хари Потер“ открива техники за полесно дишење со кои тврди дека ја победила короната (ВИДЕО)

Еспресо

Глобална здравствена закана: Сѐ што треба да знаете за корона вирусот кој може да доведе до пандемија

Еспресо

Антонио Бандерас позитивен на коронавирус: Се чувствувам малку поизморено од вообичаено

Еспресо