Намалете го шеќерот без лекови: 4 рецепти од народната медицина

Зголемената количина шеќер во крвта доведува до дијабетес и негови компликации. Покрај тоа, предизвикува нарушувања во работењето на црниот дроб и на урогениталниот систем, предизвикува метаболички нарушувања, кожни болести, развој на катаракта и срцева патологија.
Затоа е многу важно да се препознаат знаците на хипергликемија и навреме да се обратите кај лекар.

Зголемениот шеќер во крвта може да предизвика:

– остро варирање на тежината;

– оштетен вид, појава на мали точки пред очите, оштетување на ноќниот вид;

– вечно ладни раце и нозе;

– лошо заздравување на раните на кожата:

– чешање и оштетување на слузокожата;

– проблем со цревата: чест запек или пролив;

– интензивирано уринирање, особено во текот на ноќта;

– засилена жед, сувост на усните итн.

Народни лекови што можат да го намалат шеќерот во крвта:

Чај од ловоров лист

Ставете 8 ливчиња ловор во 300 мл зовриена вода. Оставете да отстои околу 4 часа. Процедете и земајте по половина чаша 3 пати на ден во текот на 3 дена, а потоа направете пауза од 2 недели.

Напиток со цимет

Еднаш дневно, најдобро наутро, додајте една лажичка цимет во шолја кефир. Промешајте, па испијте го наутро. Оваа мешавина ќе го подобри метаболизмот и ќе го намали шеќерот. Ако не поднесувате млечни производи, циметот додајте го во чајот или во млака вода.
Најдобро е да користите цимет во стапчиња, изрендајте го и ставете го во пијалакот.

Напиток од бел грав

Навечер сипете половина чаша ладна вода, во која ќе додадете три зрна бел грав. Наутро изедете го гравот и испијте ја водата. Еден час потоа ништо не јадете, потоа појадувајте.

Каша од хелда со кефир

Хелдата содржи голема количина на витамините од групата Б, фолна киселина, фосфор, железо и други елементи во трагови што го заситуваат организмот и не влијаат врз зголемувањето на гликозата.
За да направите народен лек од хелда, земете неколку лажици брашно од хелда, прелијте го со кефир и оставете го да отстои преку ноќ. Наутро изедете ја кашата наместо појадок.

Слични објави

Секој ден без тебе е тажен – Тоше, Среќен роденден!

Еспресо

Чоколадно млеко, сок од брусница, вода во шише… Најнездравите пијалaци на светот

Еспресо

Поради голите гради кои ѝ „испаѓаа“ од комбинезонот, Рита Ора во центарот на вниманието во Париз! (ФОТО)

Еспресо

Шокантни резултати: Повеќе од 10 сексуални партнери – поголем ризик од рак?

Еспресо

Пенелопе Круз откри како се однесувал Џони Деп со неа: Поминаа многу години, него го сметам за… (ФОТО)

Васко Спасоски

БОЛИВУД полуде по згодната ГРЧКА актерка (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

2 × три =

Слични објави

Мистериозно суштество на среде пат: Пола риба, пола алигатор – жителите во шок! (ФОТО)

Васко Спасоски

Почина Бетовен, Роден е Стивен Тејлор и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Еспресо

Читајте ги како отворена книга: Психолошки профил на хороскопските знаци – ОВЕН

Еспресо

По операциите, Анџелина Џоли ги однесе своите деца во кино (ФОТО)

Еспресо

Ролат со мелено месо и пиперки (РЕЦЕПТ)

Еспресо

Десет необични факти за најголемата држава во светот!

Еспресо