Младоликоста и затегнатата кожа се одржуваат со витаминот Е!

За оваа домашна маска потребни ви се само 2 состојки – витамин Е и растителен глицерин.

Витаминот Е е познат како витамин на младоста и убавината и е еден од главните витамини одговорни за затегнатата и здрава кожа на лицето.

Тој регенеративно влијае на кожата, ги корегира последиците од сонцето, но и допринесува за побрзо заздравување на раните.

Колку е ефикасен говори и фактот дека редовно се користи во естетската хирургија, но и дека е еден од главните состојки на скапите креми за лице и производи.

Фотографија: Profimedia

Растителниот глицерин на кожата ѝ дава влажност и ја прави мека, еластична и длабоко хидрирана. Сепак, внимавајте – доколку подолг период сте во простории или предели каде воздухот е изразено сув и влажноста е ниска, глицеринот е подобро да го избегнувате, бидејќи ќе има контраефект – ќе ви ја дехидрира кожата.

Потребни состојки (достапни во скоро сите аптеки):

– 10 капсули витамин Е
– 25 мл растителен глицерин (вишокот префрлете го во друго шишенце)

Припрема:

Дупнете ги со игла капсулите од витамин Е и ставете ги во шишенцето со глицерин, па добро протресете.

Навечер нанесете малку од смесата на потполно чисто лице и оставете да стои околу 50 минути. После тоа не се мијте, туку само пребришете го лицето со влажна марамица и легнете си.

Маската е потребно да се нанесува секојдневно во рок од 14 дена, а првите резултати ќе ги видите после една недела.

Смесата треба да биде густа и леплива, да ви ја загрева кожата, но тоа не треба да ве загрижува.

По потреба во текот на овие 14 дена, направете дополнителна количина од маската.

Слични објави

Ирина Шајк ја отвори душата: О, Боже, не знам што да правам, се распаѓам…

Еспресо

8.000 луѓе на чај кај КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА: Ѕвезда на ова случување беше КЕЈТ МИДЛТОН проверете ЗОШТО (ФОТО)

Igor

Старлетата Кортни Стоден: Се омажи на само 16 години, а за време на разводот се обиде да се самоубие

Еспресо

Поранешната сопруга на легендарниот боксер е пронајдена мртва!

Еспресо

Илон Маск го доби шестото дете: Само ќе одлучи кој пол ќе биде!

Еспресо

Италијанска вечер во Скопје: Ерос Рамацоти уживаше како да е дома (ГАЛЕРИЈА)

Igor

Остави Коментар

3 × 1 =

Слични објави

Легендарните „Deep purple“ за првпат настапија во Југославија, „Бијело дугме“ го објави култниот албум „Битанга и принцеза“ и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Еспресо

Шокантни резултати: Повеќе од 10 сексуални партнери – поголем ризик од рак?

Еспресо

Фигура од свадбената торта на Слеш се продава на „eBay“ со вистинска коса од музичарот (ФОТО)

Еспресо

Американскиот рапер Тајга има хит во најава: Слушнете како звучи „Freak“ (ВИДЕО)

Еспресо

Младиот пејач Филип Пецовски сними еротско видео за неговата нова песна (ВИДЕО)

Васко Спасоски

„Се уште сме фраери”: Славните актери Сталоне, Шварци и Долф со хит снимка го воодушевија светот (ВИДЕО)

Igor