Лешник – лек и храна

Уште одамна лешникот се користел за лекување на многу болести. Се верувало дека лешникот е плод на мудроста и на знаењето. Кога лешниците богато би родиле, се верувало дека претстои долга и ладна зима и дека следната година ќе се родат многу деца.

Лешниците се користени и како симболи на плодноста во обредите на свадбите. Невестата која третиот ден по венчавката би делела лешници, би потврдувала дека во бракот влегла невина. За бракот да биде среќен, бабата на зетот за време на свадбениот ручек му посипувала на главата лешници и зоб.

Плодовите на лешникот содржат 55-73% заситени масни киселини. Содржината на белите е 12 до 18%. Лешникот содржи просечно и до 5 пати повеќе калиум од останатото овошје, железо трипати повеќе, а многу е богат со магнезиум, калциум и флуор. Од витамините содржи фолна киселина десетина пати повеќе отколку останатото овошје, витамин Е и пантотенска киселина.

Во народната медицина од кората на лешникот се прави чај од кој се прават облоги за отворените рани настанати од проширените вени на нозете. Чајот е добар и како лековито средство против пролив, а се користи и за лекување на хемороиди.

Најновото истражување покажува дека лешниците се одлични во превенција на срцевите болести. Шпанските научници, автори на ова истражување, нагласуваат дека покрај лешници треба да се јаде медитеранска храна во која првенствено се застапени рибите, лукот и свежото овошје бидејќи со комбинирање на брза храна резултатот изостанува.

Слични објави

Не ја фрлајте! За што сè може да се користи кората од банана

Igor

ЗА РЕЛАКСИРАЊЕ: Пијалак кој ќе ве ослободи од напнатоста во мускулите (РЕЦЕПТ)

Igor

Триковите на Мерилин Монро за изгледот на нејзината „свилена“ кожа!

Igor

ЕСЕНСКИ ДЕСЕРТ: Колач со грозје (РЕЦЕПТ)

Igor

МАСКА ЗА ВОЛУМЕН на косата според рецептот на Кејт Мидлтон

Igor

Нова вкусна идеја за ова попладне – Направете го овој шарен колач (РЕЦЕПТ)

Еспресо

Остави Коментар

3 − оне =

Слични објави

Памук кифли

Igor

Коронавирусот и сѐ почести главоболки, фактори што ги поврзуваат

Еспресо

Пот­пе­че­ни ма­ка­ро­ни со тик­вич­ки и си­рење

Igor

Како да ги подготвите стапалата за сандали – Оваа маска ќе го реши вашиот проблем!

Igor

Здравјето влегува преку устата: Колку овошје, а колку зеленчук треба да јадеме секој ден?

Igor

Лесни и превкусни: Триаголници со компири и сирење

Igor