Лекови што не смеете да ги делите на половина

Делењето на таблетите на два или на три дела може сериозно да го намали ефектот на лекот, бидејќи на тој начин пациентот може да внесе во организмот помала или поголема количина на медикаментот.

Ако сте добиле рецепт за некој лек, сигурно лекарот ви рекол дека по одредено време не мора да ја земате целата доза ако се чувствувате подобро. Ова понекогаш може да биде поздравиот и поевтиниот начин на лекување, но постои опасност да дојде до несакани реакции.

Од друга страна, никако не смеете да ги делите таблетите за спиење ако сакате да го намалите нивниот ефект, бидејќи кај овие и кај одредени други таблети, здравите состојки пливаат во самата таблета, а со нејзиното делење не ја добивате рамномерната количина на лекот што би требало да ви помогне. Некои лекари препорачуваат таблетата да се скрши веднаш пред земањето, бидејќи на тој начин ќе се намали влијанието на влагата пред земањето на лекот, која настанува со сечењето.

Иако некои таблети е дозволено да се делат, најдобро е да се консултирате со лекарот или фармацевтот, особено ако примате терапија со потешки медикаменти.

Овие лекови никако немојте да ги делите:

– Обложени таблети

– Гел капсули

– Продолжени пакувања на таблети

Слични објави

Карелуша не престанува: Огромните гради и „кипат“ од тесниот фустан! (ФОТО)

Дали ова е најзгодниот светски пар? Никол и Том ги покажаа своите совршени тела на плажа (ФОТО)

Еспресо

Прекумерно се потите за време на топлите денови – Еве како да го спречите тоа!

Еспресо

Филмови кои не треба да ги пропуштите: Ова се најдобрите драми на Нетфликс (ВИДЕО)

Еспресо

Од својата мајка го наследила добриот изглед: Ќерката на Гвинет Палтроу има 16 години и таа е вистинска убавица! (ФОТО)

Еспресо

Ретко кој го видел во ова издание: Погледнете како изгледа Харис Џиновиќ без капа на глава! (ФОТО)

Остави Коментар

17 − оне =

Слични објави

Помагаат белите дробови побрзо да закрепнат – Вежби што треба да ги прават пациентите со ковид-19

Еспресо

Мишел Фајфер покрај глумата има уште еден талент: Познатата актерка ја воодушеви јавноста! (ФОТО)

Еспресо

Намирници кои се природен извор на магнезиум

Igor

Младоликоста и затегнатата кожа се одржуваат со витаминот Е!

Еспресо

Избришавте важен документ? Не е крај, постои начин да го вратите

Еспресо

Цигара после оброк? Еве што правите со својот организам

Igor