Коронавирусот предизвикува оштетување на белите дробови, дури и неколку месеци по инфекцијата!

Најновите истражувања покажаа дека коронавирусот може да предизвика абнормалности во белите дробови повеќе од три месеци по инфекцијата.

Истражувањето е направено на Универзитетот во Оксфорд, а научниците користеле нова техника на набудување за да ја идентификуваат штетата што не ја забележале докторите при класичниот преглед, пренесува Би-Би-Си.

Unsplash
Unsplash

Научниците, наводно, користеле ксенон гас за време на магнетна резонанца за да добијат јасни снимки-слики од оштетување на белите дробови.

Новата истражување се состоело од пациенти кои вдишуваа гас за време на снимањето на нивните бели дробови. Снимање било извршено на 10 пациенти на возраст од 19 до 69 години, од кои осум имале отежнато дишење, а некои се пожалиле на замор три месеци по болеста, иако не биле на интензивна нега или хоспитализирани.

За време на скенирањето, овие осум пациенти покажале оштетување на белите дробови нагласувајќи области каде воздухот не оди лесно во крвта.

Unsplash
Unsplash

Поради првите откритија од истражувањето, се планира да се испитаат до 100 лица, со цел да се утврди дали тоа се случува кај пациенти кои немале силни или немале никакви симптоми.

Целта е да се открие дали оштетувањето на белите дробови постојано ќе се случува кај пациените кои се носители на коронавирусот или го прележале, а имаат здравствени потешкотии по неколку месеци и дали ќе биде трајно или привремено.

Слични објави

Со право го носи прекарот „Queen Bee“ – Бијонсе се впушти во пчеларството и има околу 80.000 пчели

Васко Спасоски

ФОТО: Има 32 години и 11 деца, а сега повторно е бремена – Мојот живот не е хаос, би сакала да добијам тројка!

Еспресо

Откријте кој ден во 2021 година ќе ви биде најсреќен според вашиот хороскопски знак

Еспресо

ФОТО | Нина Бадриќ во црвен костим за капење: Одлично изгледа, но дали ќе открие каде патува!

Еспресо

Што ќе значи ако се прогласи пандемија на коронавирус и како ќе влијае тоа на секој од нас (ИНФОГРАФИК)

Слободен печат

ФОТО: Јованка Житарова за Нова година ќе пее, ама дома со најблиските!

Васко Спасоски

Остави Коментар

три + девет =

Слични објави

4 причини 2 пати во денот добро да се истегнете: Физиотерапевтите тврдат дека ова е спас, особено за жените!

Еспресо

Во спортските обложувалници по 18 часот нема се послужуваат пијалоци

Еспресо

ФОТО | Прво излегување во јавноста по смртта на неговиот татко: Пејачот Дарко Лазиќ никогаш не бил послаб!

Васко Спасоски

Не можете да заспиете? Дознајте го најефикасниот метод за овој проблем!

Еспресо

Вкусови што се памтат: Посна македонска кујна – Тестенини со мед и ореви (РЕЦЕПТ)

Еспресо

Вкусови што се памтат: Посна македонска кујна – Чорба од компир и таан (РЕЦЕПТ)

Еспресо
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian