Која храна го чисти организмот од никотин?

Сите знаеме за негативните ефекти предизвикани од цигарите и никотинот. Ако сте поранешен пушач или сте пушач кој сепак сака да си го подобри здравјето, некои намирници можат да ви помогнат побрзо да го исчистите телото од штетниот никотин.

Моркови

Никотинот ја уништува кожата, ја прави безживотна и сува, а доколку сакае да се ослободите од овие несакани ефекти од пушењето цигари, консумирајте што повеќе моркови. Тие содржат големи количини на витамини А, К, Ц и Б кои се главните средства за чистење на организмот.

unsplash

Спанаќ

Фолната киселина е една од најважните елементи за нормално функционирање и развој на организмот, но исто така му помага да се ослободи од никотинот. Големи голичини на фолна киселина се наоѓаат во спанаќот, затоа нека почесто присутен на вашето дневно мени.

unsplash

Брокула, карфиол и зелка

Ова трио е многу здрав зеленчук. Покрај тоа што содржат полифеноли, за кои голем број истражувња покажале дека се корисни во намалувањето на различни воспаленија во дигестивниот систем, тие содржат и антиоксиданти кои го чистат телото од бројни токсини. Приготвувајте ги што е можно пократко за подобро да ги зачувате придобивките од овие врвни зеленчуци.

unsplash

Пијте повеќе течности

Доколку сте пушач, треба да знаете дека вашето тело ја губи потребната течност и телото дехидрира многу побрзо отколку кај луѓето кои не пушат цигари. Пиењето голема количина вода и зелениот чај кој е полн со антиоксиданси ќе помогнат во процесот на исфрлање на никотинот од вашето тело.

unsplash

Преземено од Слободен Печат.

Слични објави

РАЗГОЛЕНО И СМЕЛО: Познатата манекенка без гаќички во Кан (ФОТО)

Igor

Елтон Џон на работ од смртта

Igor

Лепа Брена има милиони, а вози кола од 3.000 евра (ФОТО)

Igor

Наташа Беквалац има ново момче: Пејачката доби преубав подарок и на Инстаграм напиша – „Те сакам“ (ФОТО)

Igor

Ве измачува болка во грлото? Ова е најбрзото решение за вас!

Igor

ВЕНЧАНИЦА ОД ФРАНЦИЈА: Сите детали за венчавката на синот на Цеца

Igor

Остави Коментар

12 + четири =

Слични објави

Брз и евтин: Ручек готов за само 10 минути

Еспресо

Фановите во шок: Што и се случило со лицето? Изгледа така пластично!

Igor

Божиќната песна поради која војната запре на три минути (ВИДЕО)

Слободен печат

Мишел Фајфер секогаш има насмевка на лицето, но таа долго време се бори со овој сериозен проблем

Igor

Џенифер Лопез со фотката во бикини ги излуди сите (ФОТО)

Igor

Потресна приказна за рок легендата: Последните часови од животот на Милан Младеновиќ

Igor
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian