Кои витамини се клучни во борбата со коронавирусот?

Зајакнувањето на имунитетот треба да биде наша секојдневна грижа, а не само во кризни здравствени ситуации како што е пандемијата на коронавирусот.

Кои се најдобрите витамини со кои треба да ги градиме имунитетот за време на пандемијата на коронавирусот, но и зошто претерувањето со витамините може да биде уште поштетно во случај на ковид-19?

– Проблемот е во тоа што јачината на имунитетот во борбата против ковид-19 не е пресудна затоа што треба да се најде соодветен одговор за секоја пригода. Ако тој одговор е под минимумот или ако е над некој максимум, не е добро. Во ситуацијата со ковид-19, пациентите страдаат главно од пречекорување на неопходната одбрана, односно од премногу силниот одговор на имунитетот – вели проф. д-р Борислав Каменов, имунолог.

Можеби „тајната на совршениот имунитет“, кој може да се бори против ковид-19 се крие токму во детскиот имунитет.

– Кај оваа болест, не разбравме доволно зошто некои пациенти се разболуваат толку сериозно. А, зошто децата мошне помалку заболуваат и имаат полесна клиничка слика, иако немаат „искусен“ имунолошки систем како постарите лица. Се покажа дека колку што е повеќе „искусен“ имунолошкиот систем, толку повеќе страдаат. Тоа ни дава порака дека тој неспецифичен имунитет со кој располагаат децата може да биде вистинскиот одговор за соодветната реакција на вирусот – вели имунологот.

Како што вели тој, сите имаме различна генетика и различни фактори на животната средина и тие ни прават проблем со имунолошкиот одговор. Повеќе од 90 отсто од нашиот имунолошки систем поминува низ дигестивниот тракт и тука е често проблемот.

– Ковид-19 им прави вистински проблем на оние кои имаат пречекорување на имунолошкиот одговор – предупредува имунологот.

Како што вели тој, дури 75 отсто од витамините влегуваат во организмот преку цревната флора, па затоа треба да знаете и кои витамини се најдобри за употреба сега, но само и исклучиво во пропишаните дози.

Меѓу препаратите што имаат добар ефект на нашиот имунолошки систем, тој го издвојува цинкот, затоа што „ги коригира грешките во нашите клетки кои се под стрес и така системот полесно се бори против сите можни проблеми, но предупредува дека не треба да се претерува со дозата.
Што се однесува до цинкот, тоа е исклучително важен ако се земе во вистинска доза која повеќето препарати ја имаат. Цинкот е составен дел на главните регулаторни молекули кои ги поправаат грешките во нашите стресни клетки и така системот полесно се бори против сите можни проблеми, особено против труењето на организмот.

Витаминот Д е одлучувачки во борбата на организмот против вирусот. Тој ги принудува макрофагите да го убијат вирусот кога ќе влезе во клетката. Ако го немате доволно, тоа значи дека сте го труеле организмот и дека овие отрови го потрошиле витаминот Д.

Витаминот Ц е исто така добар и пробиотиците за оние кои имаат проблем со стомакот, бидејќи може да ги „поправи“ грешките во имунолошкиот систем.

Слични објави

Необични моменти во кои главната улога ја има Ким Џонг Ун: Севернокорејскиот водач во фабрика за лубриканти! (ФОТО)

Слободен печат

Пронајдено мртво тело на Плејбој зајачица, оставила и проштално писмо (ФОТО)

Еспресо

„Корги пецива“ се новиот хит на интернет! (ФОТО)

Еспресо

Нивес Целзиус ја покажа тетоважата на интимно место: Нејзините фанови постојано „зумираат“ (ФОТО)

Васко Спасоски

ЈА СКРШИ НОГАТА И ПРОДОЛЖИ ДА ПЕЕ! Убавата пејачка падна среде концерт и доживеа стравична повреда (ВИДЕО)

Еспресо

Кафе со печурки е новиот супернапиток по кој полуде светот

Igor

Остави Коментар

десет − 2 =

Слични објави

Синот (21) им приредил незаборавно изнанадување на своите родители од првата плата! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Овие познати личности се „ќариле“ на социјалните мрежи! (ФОТО)

Васко Спасоски

Гола нога, шлиц до колкови, а градите „кипат“! Карлеуша во оваа комбинација би го „стопила“ и најголемиот снег! (ФОТО)

Еспресо

Дневен хороскоп за ден 19.07.2020: Девицата ќе биде одлично организирана, а Близнакот е збунет од љубовта

Еспресо

Најскапи градови за живот во светот во 2020 година

Еспресо

Добро искомбинирани бои и две машнички во косата – Цеца го прифати предизвикот (ФОТО)

Еспресо