Кога немате идеја што да јадете: 7 здрави оброци за на работното место!

Луѓето на работа поминуваат половина од својот ден. За време на работа грицкаме се што ќе ни дојде при рака, а во комбинација со седењето, тоа не е воопшто добро. Еве што не треба да јадете на работа, и како би требало да започнете да се храните.

1. Природен сок од овошје

Овошјето е поздраво од овошниот сок, но ако сакате овошни сокови, пијте ги во умерени количини, бидејќи тие ви обезбедуваат хранливи материи.

Секогаш бирајте свеж цеден сок од овошје наместо оние кои можете да ги купите во маркетите, кои се полни со шеќер и конзерванси.

2. Зеленчук и хумус наместо сирење и крекери

Кремастата и крцкава комбинацја од сирење и крекери, лесно може да ве наведе да се прејадете. Морковите и хумусот се исто толку пикантни и крцкави, а не содржат заситени масти и празни калории.

3. Домашниот седвич е подобар од купечкиот

Колку пати сте си подготвиле сендвич за на работа?

Освежете се малку и подгответе си сендвич со мешавина од зеленчук и некој намаз како што е хумус, а за ужинка понесете си овошје.

4. Свежо овошје наместо колачи

Јадете овошје во секоја боја, наместо колачи полни со вештачки бои, шеќер, беспотребни калории и масти.

5. Вода наместо газирани пијалоци

Газираните пијалоци и другите вештачки пијалоци се едни од најголемите извори на калории во исхраната.

Избегнувајте ги и наместо нив консумирајте вода или вода со парчиња лимон.

6. Риба наместо плескавица и компири

Наместо да јадете масна плескавица со компири и некој масен сос, јадете лосос или некоја друга риба која ќе ја дополните со некој зеленчук.

7. Овошен јогурт наместо сладолед

Кога ви се јаде нешто благо, наместо да изедете сладолед исецкајте свежо овошје и прелијте го со јогурт.

Оваа е истата комбинација, само што во овошјето и јогуртот нема шеќери и заситени масти.

Слични објави

ДОПИШУВАЊЕ СО ПОСЛЕДИЦИ: Популарниот „секстинг“ всушност е штетен?

Igor

Како да носите маски на високи температури: Јапонците го имаат одговорот

Еспресо

Врската или бракот ви е пред крај? Ова се 4 сигурни знаци дека морате добро да се запрашате за вашиот однос!

Igor

Топли крокети од компир полнети со кашкавал (РЕЦЕПТ)

Igor

Неделен ручек за целото семејство – Сочно пилешко на француски начин (РЕЦЕПТ)

Igor

На диета сте? Овие 6 вкусни напитоци ќе ве наполнат со енергија

Теодора Циклевска

Остави Коментар

4 × четири =

Слични објави

„Златна паста“ – Неверојатно моќен лек кој ги победува грипот, настинката и воспалението

Igor

Внимавајте на складирањето на готвените јадења!

Еспресо

Дали и кога ќе има втор бран на ковид-19?

Еспресо

Во два потега до заводлив изглед: Мејкап трик за визуелно пополни усни! (ВИДЕО)

Igor

БИ ГО ПРОБАЛЕ ЛИ? Направен првиот сладолед од спанаќ

Igor

Морската сол содржи дури 80 состојки позитивни за здравјето

Igor