Кашлањето, кивањето и зборувањето можат да го рашират коронавирусот, но некои капки се поопасни од другите

Знаеме дека коронавирусот се шири преку капки, што значи дека сме директно загрозени ако заразеното лице кива, кашла или зборува во наше присуство.

Сепак, најновата студија открила дека некои заразени капки се шират подалеку од другите.

Истражувачите заклучиле дека и со кивањето и со кашлањето и со зборувањето можеме да го пренесеме коронавирусопт бидејќи сите три дејствија произведуваат капки што го носат вирусот.
Ако гласно се зборува во текот на една минута, можат да се произведат и до 1.000 капки кои во себе го носат вирусот.

Сепак, стручњаците откриле дека кивањето може да произведе и до 40.000 заразени капки.

Кашлањето е еден од најчестите симптоми на короната, а може да произведе околу 3.000 капки кои го носат вирусот.

Сепак, научниците објаснуваат дека сите капки нема да го носат вирусот, при што поголемите капки ќе ја пренесат болеста, а помалите ќе останат во воздухот, но имаат помала веројатност за зараза.

Капките кои заболената личност ги исфрлила од белите дробови можат да ги вдишат минувачите, а можат да досегнат дури и 6 метри далечина, да влезат во вентилацискиот систем и да патуваат низ воздухот, тврди истражувањето.

Аеросолите исфрлени од устата за време на кашлањето настануваат не како поединечни капки туку како млаз со вртлог и можат да поминат импресивна оддалеченост пред да се распрснат во воздухот.

Слични објави

Две нови панди дојдоа на овој свет! (ВИДЕО)

Еспресо

Го најавуваа како следниот Дикаприо или Мет Дејмон, а тој само „исчезна“

Еспресо

Марот Роби поинаку ја поминува самоизолацијата: Актерката чита приказни на камера за децата кои се дома! (ВИДЕО)

Еспресо

Корона кризата ја принуди – Викторија Бекам отпушти 25 работници

Еспресо

АНА ИВАНОВИЌ го одврза ќесето: Подарок од 2 МИЛИОНИ ЕВРА за брат ѝ

Igor

Тајната на Елизабет Харли за совршениот и млад изглед и на 54 години! (ФОТО)

Еспресо

Остави Коментар

19 + шест =

Слични објави

Пирс Броснан заблеска во елегантно одело, а неговата необична брада веднаш „им падна во очи“ на сите (ФОТО)

Еспресо

Ана Николиќ во секси боди и провокативна поза го крева притисокот на своите машки обожаватели! (ФОТО)

Еспресо

Ни трага ни глас од МАШКИТЕ ЧЛЕНОВИ на семејството: Анџелина Џоли на прошетка со трите ќерки! (ФОТО)

Igor

Единствениот брат во кланот Кардашијан-Џенер: Не излегол 800 дена од дома, немаат надеж дека состојбата ќе му се подобри (ФОТО)

Еспресо

Едноставен, брз и вкусен посен ручек – Печен зеленчук со просо (РЕЦЕПТ)

Еспресо

Најмладиот член на Менса има 3 години и IQ 142! (ФОТО)

Еспресо