Како седењето му штети на нашето здравје: По ова веднаш ќе станете од вашиот удобен стол!

Седењето е новото пушење! Ова е името на најновото истражување за недостатоците од прекумерното седење.

Unsplash
Unsplash

Седењето е лошо за нашето физичко и ментално здравје. Ние тоа го знаеме, но тешко е да се натераме да вежбате и да ги менуваме воспоставените навики. Особено денес, во времето на пандемијата на Ковид -19, кога многумина работат од дома.

Не попуштајте на обесхрабрувањето и мрзеливоста. Едноставно започнете и свртете се кон советите на експертите за да живеете подобар и поздрав живот. Треба да бидете активни, да го поставите вистинското време и да истраете.

Unsplash
Unsplash

„Седењето е новото пушење“ е студија која покажа дека просечен човек во САД седи шест до осум часа на ден.

Друга студија спроведена во Велика Британија ги следеше учесниците 16 години, бележејќи ги сите важни податоци, од тоа колку долго седат до нивната физичка и ментална состојба.

Unsplash
Unsplash

Активноста е неопходна!

Кога седите мирно, не согорувате калории, напротив, телото ги собира сите вишок калории. Метаболизмот исто така забавува, така што телото не може да го контролира нивото на шеќер во крвта и крвниот притисок. Дебелината, дијабетес тип 2, некои видови на рак, а понекогаш дури и смрт може да се појават како резултат на долго седење.

Unsplash
Unsplash

Последиците од прекумерното седење се исто така психолошки проблеми, како што се вознемиреност и деменција. Менталното здравје е поврзано со вежбање и дневното пешачење.

Но, не е сè толку црно како што изгледа на прв поглед. Потребна е активност. Затоа, треба да ги слушате корисните совети на експерти.

Се занесувате додека работите и не забележувате колку време поминало. Затоа, поставете го вашиот мобилен телефон да ѕвони кога е време за пауза од седење. Прошетајте низ куќата, тераса, направете лесни вежби и ќе бидете како нови.

Кога ќе имате простор за подолга пауза, направете ги вашите дневни вежби. Ако не знаете кои само отворете некое видео на Интернет, има одлични снимки. Можете исто така да се претплатите и да вежбате со други лица со помош на тренер или онлајн тренер. Ова е одлична идеја, бидејќи кога плаќате, сигурно нема да пропуштите состаноци.

Unsplash
Unsplash

Посвојте куче, бидејќи ќе морате да го шетате!

Ако мразите да вежбате, средете ја куќата!

Некои дури сугерираат да стоите додека работите, ако е можно. Прилагодете го работниот простор, прилагодете ја работната позиција и стојте додека работите.

Посетете ги соседите ако сте во добри односи со нив, поразговарајте и вратете се на вашата работна маса.

Unsplash

Земете ја топката! Попладне, кога ќе ги однесете децата во паркот, поиграјте малку и со нив. Ова ќе претставува добар пример за децата да бидат физички активни. Секако, со нив можете да трчате и околу игралиштето.

Постојат многу начини, само треба да се активирате уште денес. Изборот е ваш!

Слични објави

ФОТО: Дали знаете кои се најинтелигентни луѓе во шоу-бизнисот?

Еспресо

ВИДЕО: Оливија Њутн Џон на сите им посака добро здравје додека таа се бори со рак во четврта фаза

Еспресо

ФОТО: Елтон Џон е благодарен за сè што има во животот – Се разведе од сопругата, а денес прославува 15 години заедно со сопругот

Еспресо

МАСКА ЗА ИНТИМА: Нега или нов опасен тренд по кој полудеа жените низ светот?

Igor

Бекамови ги разлутија соседите: Ги молат да престанат со преправање на имотот

Еспресо

Шерон Стоун на 63 години изгледа совршено, а еве како изгледала како тинејџерка – Не би ја препознале… (ФОТО)

Еспресо

Остави Коментар

Шестнаесет + 5 =

Слични објави

Емина Јаховиќ и по 12 години не може ја прифати Турција за свој дом! (ФОТО)

Васко Спасоски

ФОТО| Прекрасната Ева Мендес подлегна на болен третман: Сè за убавина!

Васко Спасоски

3 работи кои треба да ги јадете секој ден доколку сакате да ослабите

Igor

Негувајте се за време на празниците – Зимска маска од портокал за здрава и блескава кожа

Еспресо

ФОТО: Коронавирусот си го направи своето: Тијана Дапчевиќ повеќе не снима песни!

Васко Спасоски

Харисон Форд: После мене никој не може да биде Индијана Џонс

Еспресо
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian