Како да се справите со отекувањето на нозете

Високите температури влијаат на отекувањето на нозете, особено на стапалата.

Со зголемувањето на температурите во телото се прошируваат вените со цел да се разлади телото, а тоа овозможува течностите да дојдат до околното ткиво, што влијае на отекувањето.

Отекувањето најчесто се појавува на нозете бидејќи крвта во крвните садови од екстремитетите потешко се враќа кон срцето. Долготрајното седење или стоење исто така влијае на потекувањето на нозете.
Во текот на топлите денови треба да се внесуваат доволно течности бидејќи дехидрацијата е уште една причина за потекување на нозете.

Исто така, и следниве предлози се покажале како ефикасни за намалување на отекувањето на нозете.
– масажа на стапалата
– редовна физичка активност
– носење компресивни чорапи
– гелови и креми за вени
– намалување на внесот на сол
– внесување храна богата со калиум (сладок компир, грав, банани, лосос, фстаци, пилешко
– внесување храна богата со магнезиум (бадем, спанаќ, темно чоколадо, брокули)
– подигнување на нозете над телото за да се подобри циркулацијата.

Слични објави

Едноставен трик за ПОЛНИ УСНИ на кој досега не сте се сетиле

Igor

Што сè треба да јадат веганите за да останат здрави?

Igor

Сочен и кремаст: Сварете го компирот на поинаков начин

Igor

НАПРАВЕТЕ САМИ: Домашно антицелулитно масло (РЕЦЕПТ)

Igor

Храна која може да биде причина за мигрена

Igor

Нов тренд: Венчаница-комбинезон за невести со гол задник (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

19 − четиринаесет =

Слични објави

Песочен часовник, јаболко, крушка, правоаголник: Што и кога да јадете според типот на фигурата

Igor

Хрватски научник пресмета колкави се шансите да починете од коронавирус

Еспресо

Одите во тоалет само „за секој случај“? Уролозите предупредуваат да се одвикнете од оваа навика

Еспресо

Чоколадно млеко, сок од брусница, вода во шише… Најнездравите пијалaци на светот

Еспресо

Тања Турунџиева советува како да си го зајакнете имунитетот преку храна

Александра Велинова

Ова е единствената фризура која ѝ прилега апсолутно на секоја жена

Igor