Како да носите маски на високи температури: Јапонците го имаат одговорот

И додека сите во светот размислуваат за летување, Јапонците размислуваат за летото. Кај нив налето е топло (над 35 степени Целзиусови) и влажно (90 отсто). Во просек, секое лето од срцев удар умираат околу 1.000 луѓе. Јапонија е една од земјите со најстаро население во светот. А, тука е и другиот проблем: дехидрацијата.

Најмалку двајца ученици во Кина минатиот месец починале во текот на часот по физичко додека на лицата носеле заштитни маски.

Носењето маска во лето предизвикува три проблеми, пренесува „Фајненшл тајмс“:

– го запира влегувањето на ладен воздух што ја крева телесната температура особено над вратот;

– го задржува влажниот воздух, па грлото не се суши и лицето не чувствува потреба за течност;

– поради социјалниот притисок да носат маска, луѓето пијат помалку вода.

Поради сето ова, јапонските лекари се загрижени дека носењето маски во вакви климатски услови може да доведе до неколку стотици смртни случаи. Тие им порачале на јапонските претприемачи да се потрудат и да осмислат маски што ќе штитат од вирусот, но истовремено и ќе го ладат лицето и воздухот што се вдишува.

Одговорите пристигнале експресно. Веќе има неколку на пазарот, едната обезбедува доток на топлина до кожата што создава пријатно чувство, а другата компанија продавала маски од фрижидер спакувани како лименки со пијалаци. Сега работат на обезбедување маската да нуди трајно освежување. Една компанија тврди дека набрзо ќе пушти во продажба маска што содржи гел за ладење.

Лекарите, сепак, навеле дека е клучно Јапонците да развијат свест дека смеат да ги симнат маските за да се напијат вода и да не се користат професионални медицински маски со голема густина.

Исто така, лекарите изјавуваат дека е од клучно значење Јапонците да развијат свест дека им е дозволено да ги симнат маските и да пијат вода. И да не се користат професионални медицински маски со голема густина.

Слични објави

Дизајниран познатиот симбол за мир, Мик Џегер со прв самостоен албум и други настани кои ја одбележаа музиката на денешен ден…

Еспресо

Кајли Џенер повторно мета на критики поради новата колекција! (ФОТО)

Еспресо

Џентлменско правило од 1991 година: Еве колку жената треба да биде помлада од мажот за врската да биде совршена

Еспресо

Ефективни и брзи: Направете си сами маски за коса од јогурт

Еспресо

Рене Зелвегер Оскарот ѝ го посвети на жената која Холивуд ја создаде, но и ја уништи

Еспресо

Меланија Трамп се обрати на јавноста за коронавирусот: Сите сме заедно во ова! (ВИДЕО)

Еспресо

Остави Коментар

два × 4 =

Слични објави

Секси тренд на Инстаграм поради самоизолацијата: Убавици позираат голи од своите домови! (ФОТО)

Еспресо

Поради оваа ПРЕУБАВА девојка уште утре ќе започнете да учите ерменски песни (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Еве како изгледаа почетоците на убавата Софија Вергара (ВИДЕО)

Еспресо

Никол Шерцингер го откачи бугарскиот тенисер! Кога ќе видите какво момче има ќе паднете на задник! (ФОТО)

Igor

Уште едно бебе на пат: Алек Болдвин и сопругата го очекуваат петтото дете! (ФОТО)

Еспресо

Ѝ ги платив сметките од 200.000 долари, ѝ купував гардероба, ја оставив свршеницата и на крајот ме шутна! (ФОТО)

Васко Спасоски