Како да ја подобрите меморијата?

Колку можеме да учиме, да се прилагодуваме и да го разбираме светот околу себе, зависи пред се од нашиот коефициент на интелегенција.

Колку можеме да учиме, да се прилагодуваме и да го разбираме светот околу себе, зависи пред се од нашиот коефициент на интелегенција. Неговата висина ја одредуваат бројни фактори, но и начинот на исхрана, истакнуваат научниците од американскиот универзитет Тафт. На листата намирници кои посебно допринесуваат за развој на когнитивните способности, се наоѓаат:

Сировите јајца содржат протеини и здрави маснотии клучни за развој на мозочните функции, посебно кај младите. За да останат нутритивните вредности што повеќе зачувани, треба да се варат што пократко време.

Зелениот зеленчук благотворно делува на целиот организам, па така и на мозокот. Богат извор е на витамин Е кој е клучен за здравјето на мозокот, но и го намалува ризикот од Алцхајмерова болест.

Оревите ја засилуваат способноста за паметење бидејќи содржат омега 3 масни киселини и полинезаситени масти, кои организмот не ги создава, па мораат да се внесуваат со храна. Истражувањата покажале дека само 29 грама ореви содржат 2,6 омега 3 масни киселини, додека пак, во една лажичка масло од орев се наоѓаат 1,4 грама полинезаситени масти.

Боровницата содржи широка лепеза на состојки кои се директно поврзани со развојот и растот на мозокот. Поединечни истражувања покажуваат и дека го забавуваат процесот на стареење.

Слични објави

Лешник – лек и храна

Igor

Која е подобра за вас? Клучни разлики меѓу платнените и хируршките маски

Еспресо

Ќе се ИЗНЕНАДИТЕ што би се случило кога СИТЕ БИ ПРЕСТАНАЛЕ ДА ЈАДАТ МЕСО (ВИДЕО)

Igor

Се снима серија за Јованка Броз: 12 епизоди за првата дама на Југославија

Еспресо

Пол Макартни повика на борба против расизмот: Кога „Битлси“ дознале пред кого ќе свират, одбиле да настапат

Еспресо

Младата актерка која глумеше во филмот на Дизни, почина од тумор на мозокот

Еспресо

Остави Коментар

12 + Шестнаесет =

Слични објави

Ниту сопствената мајка не би го препознала: Погледнете како изгледа раперот Тајзи! (ФОТО)

Васко Спасоски

Шпанска пита со спанаќ

Еспресо

Поради коронавирусот сите гледаат филмови за пандемии, a ова се некои од најдобрите! (ВИДЕО)

Еспресо

Дали храната може да помогне во борбата со коронавирусот

Еспресо

Турската султанка заедно со италијанскиот заводник!

Еспресо

Ќерката на Елвис Присли прозборе за врската со Мајкл Џексон, во која влегла за да го спаси! (ФОТО)

Васко Спасоски