Истражувачите потврдија: Овие два симптоми на коронавирусот се позастапени од останатите – Доколку ги имате, не чекајте ниту секунда!

Истражувачкиот тим заклучи дека овие два симптоми на кронавирусот ги имаат речиси сите заразени.

Досега научивме дека температурата, сувата кашлица, грозницата, губитокот на чувството за мирис и вкус и отежнатото дишење се очигледните симптоми за коронавирусот.

Сепак, не реагира секој организам на ист начин на инфекцијата, па така ниту неговиот одбрамбен механизам не е ист.

Истражувачите од Универзитетот Лид во Велика Британија спроведоа истражување со цел да утврдат кои се најчестите симптоми на коронавирусот.

Резултатите од студијата се објавени на интернет магазинот „PLOS One“.

Истражувачкиот тим извршил анализа на дури 148 одвоени студии од девет земји. Прегледале 24.000 одделни случаи на возрасни лица кои биле позитивни на коронавирусот ширум светот.

Податоците откриваат дека дури 78 проценти од случаите имаат грозница, а 57 проценти кашлица.

Температурата и кашлицата ги надвладеале останатите симптоми како што се заморот (31 процент), губитокот на чувството за мирис и вкус (25 проценти) и отежнатото дишење (21 процент).

Секој кој има знаци на температура и кашлица треба да се изолира од остантите и да се тестира на коронавирусот, не чекајте ниту секунда.

Слични објави

Хороскоп за 23 јуни: Имате многу обврски што на некој начин ве оптоваруваат

Еспресо

„Ти не носиш долна облека?“ Водителката сакаше да ја збуни гостинката со прашањето, но не успеа

Еспресо

Сè за убавина: Колку троши МЕЛАНИЈА ТРАМП за облека (ФОТО)

Igor

Џастин Бибер се маскираше и ги пречекуваше фановите на серијата „Пријатели“, кога го препознаа нивната реакција стана хит (ВИДЕО)

Еспресо

Дневен хороскоп: Денот е одличен за средби со старите пријатели

Еспресо

Куркумата е многу здрава, но ова се 5 случаи во кои НЕ СМЕЕТЕ да ја користите

Igor

Остави Коментар

петнаесет + Осумнаесет =

Слични објави

Денес е меѓународен ден на јогата!

Подзаборавен народен лек: Направете си карамелизиран шеќер со маргарин и млеко

Еспресо

Јога на мозокот: Хобито на нашите баби стана хит во светот

Еспресо

Се враќа „La Casa De Papel“, еве кога ќе уживате во петтата сезона

Еспресо

Откриен начинот како пената на пивото да трае до последната голтка!

Слободен Печат

Дејвид Бекам остана без коса? (ФОТО)

Васко Спасоски