Излекуваните од ковид-19 со недели тешко дишат, долго спијат…

Пациентите што оздравеле од ковид-19 продолжуваат, со недели, а некои и со месеци, да имаат последици во форма на хроничен замор, отежнато дишење, болки во мускулите, некои сакаат да спијат по цел ден, а за некои е голем напор да се качат по скали само еден кат, пишува онлајн магазинот „Јуроп тудеј“.

Истражувањето го спровеле лекарите од клиниката „Џемели“ во Рим, Анџело Карфи и Роберто Бернабеи, испитувајќи 150 пациенти што ја прележале заразата со коронавирусот.

Од испитаните, 87 отсто потврдиле дека имаат најмалку еден од пост-ковид симптомите, најмногу преголем замор, пречки во дишењето, некои имале и психолошки проблеми, а одреден број пациенти по закрепнувањето покажале знаци на посттрауматски стрес.

Речиси сите испитаници имале проблеми со апетитот и намалување на мускулната маса.

– Кoвид-19 е нова болест и ние засега ги знаеме симптомите, но малку се знае за последиците. И затоа ова истражување е многу важно – рекол Анџело Карфи.

Авторите на истражувањето посочуваат дека е позитивно што не се потврдија стравувањата на лекарите дека болеста ќе остави трајни последици врз белите дробови, црниот дроб, очите и срцето.

Лекарите препорачуваат пациентите што биле лекувани на одделенијата за интензивна нега и биле подложени на оксигенација, редовно да одат на контроли на повеќето внатрешни органи, а мора да поминат и низ долг период на физичко и психичко закрепнување.

Слични објави

Психолозите тврдат: Ова се најчестите причини поради кои луѓето пијат!

Михаило Донев

Дали гадењето и повраќањето се симптоми на коронавирус?

Еспресо

Следете ја во живо ситуацијата со коронавирус низ светот! (ВИДЕО)

Еспресо

Како Ковид-19 влијае на животната средина и загадувањето? (ВИДЕО)

Еспресо

Обрнете внимание – 9 знаци дека можеби сте биле заразени со коронавирус

Еспресо

Шокантни резултати: Повеќе од 10 сексуални партнери – поголем ризик од рак?

Еспресо

Остави Коментар

4 × четири =

Слични објави

2000 милиграми витамин Ц дневно за заболените од ковид-19

Еспресо

Пронајдена состојка што ја намалува пневмонијата предизвикана од ковид-19

Еспресо

Кои витамини се клучни во борбата со коронавирусот?

Еспресо

Откриени суперносителите: Кои се тие и како го шират смртоносниот коронавирус низ светот

Еспресо

Ново истражување: Луѓето со крвна група А имаат 45 отсто поголеми шанси да се заразат со коронавирус

Еспресо

Скри­е­на бо­лест: Нис­ки­от ше­ќер во крв­та е ед­нак­во опа­сен ка­ко и ви­со­ки­от

Еспресо
MacedonianAlbanianBulgarian