Елиминирајте ја габичната инфекција на ноктите со сода-бикарбона

Секој што имал габички на нозете знае колку е тешко да се справи со нив и колку се упорни.

Нив најчесто ги „собираме“ на влажни места – заеднички тушеви или базени се вообичаени извори на габични инфекции. Уште ако имате и атлетско стапало, поголеми се шансите дека габичките ќе прејдат на вашите нокти.

Ако се сомневате дека имате габична инфекција, задолжително обратете се кај лекар.

Лекувањето се изведува со различни третмани и лекови. Меѓутоа, постојат и алтернативни методи, кои се многу ефикасни во борбата против овој проблем, а кои можете да ги испробате во домашни услови.
Ви предлагаме рецепт што е едноставен за подготовка и употреба.

Ви предлагаме рецепт што е едноставен за подготовка и употреба.

Сода-бикарбона и оцет
Оцетот ефикасно ги убива габичките. Тие не сакаат кисела средина, а сода-бикарбоната ќе ја неутрализира киселината.
Потребни состојки:
– вода
– 1 чаша јаболков или алкохолен оцет
– 4-5 лажички сода-бикарбона
– салфетки
Подготовка:
Ставете го оцетот во водата. Потопете ги стапалата 15 минути, а потоа избришете ги со салфетки. Потоа, натопете ги нозете во друг сад со вода, во кој ќе растворите 4-5 лажички сода-бикарбона. На овој начин, оцетот ќе ги убие габичките, а сода-бикарбоната ќе ја неутрализира киселоста, со што се спречува повторен развој на габичките.
Повторете го третманот двапати на ден. Мора да бидете упорни, затоа што габичките, исто така, се многу упорни.

Слични објави

Престанете да ги правите овие ГРЕШКИ и СЕКОГАШ ќе имате совршени нокти (ФОТО)

Igor

Природен рецепт за брзо потемнување

Igor

Што да јадете кога сте под стрес?

Igor

Дами, вака треба да изгледате: Амал Клуни воодушеви со модниот избор (ФОТО)

Igor

Евтино мени за брзо слабеење: Медицинска диета која го топи вишокот килограми (МЕНИ)

Еспресо

Морате да ги имате: Модни парчиња кои ќе се носат оваа есен (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

единаесет + 7 =

Слични објави

Пронајдена состојка што ја намалува пневмонијата предизвикана од ковид-19

Еспресо

Ако синоќа сте претерале со славење, нема да ја избегнете главоболката: Еве како најлесно да се справите со мамурклакот

Слободен печат

Отстранете ги отоците, подочниците и елиминирајте ги брчките со оваа едноставна маска од компири

Igor

НА ШМИНКАЊЕ СО ЗОКА – втор дел

Igor

Торта која ги буди сите сетила: Раскошен десерт со јагоди во кој секој ќе ужива!

Igor

Американски палачинки со чоколаден прелив: ФАНТАЗИЈА ОД ВКУСОВИ која морате да ја пробате (РЕЦЕПТ)

Igor