Една печурка има повеќе витамини и минерали отколку цела чинија зеленчук: Еве што се може да лекува оваа моќна намирница!

Хранливата вредност на печурките е голема, а тие исклучително се богати со протеини...

Овие шумски плодови ги содржат сите есенцијални аминокиселини, а богати се и со витамини, пред се со витамините А, Б, Ц, К, бета-каротен и ергостерол. Богати се и со билни масти, белковини, минерали како фосфорот, натриумот и калиумот, магнезиумот, во помали количини и железо и калциум.

Содржат дури 95 проценти вода, па се одлични доколку држите диета. Покрај тоа, во 100 грама печурки има само меѓу 18 и 23 калории.

Еве зошто е подобро што почесто да ги јадете:

Фото: Пиксабеј

Тие се одличен извор на витаминот Д

Ова е една од ретките намирници која содржи витамин Д. Добро е познато колку овој витамин е добар за зајакнување на имунолошкиот систем, а особено во зимскиот период. Во последно време доста се зборува за позитивното влијание на целокупното здравје, а со оглед дека на сите ни недостасува овој витамин во текот на деновите кога нема сонце, добро е да ги вклучите печурките во вашето мени.

Фото: Пиксабеј

Содржат селен во големи количини

Печурките се одличен извор на селен, кој е есенцијален минерал кој делува како антиоксиданс, ги штити клетките од оксидативен стрес, оштетувања настанати од делувањето на слободните радикали и го спречува развојот на многу болести. Покрај тоа тој игра голема улога во заштитата на имунолошкиот систем.

Фото: Пиксабеј

Штитат од рак

Се смета дека печурките особено штитат од рак на дојка затоа што го запираат ензимот кој е наречен ароматаза, кој го произведува естрогенот, а еден од честите причинители на карциномот на дојка е токму зголеменото ниво на естроген.

Фото: Пиксабеј

Тие се замена за месото

Поради својата текстура која потсетува на месо, едноставно не можат да се вклопат во оброците кога сакаме да го намалиме внесот на месо. Така воедно ќе го намалите и внесот на калории и масти во организмот.

Го зајакнуваат имунитетот

Благодарение на спектарот витамини, тие го зајакнуваат организмот во краток рок.

Слични објави

Заборавете на мастиките и ментол бонбоните: Овој напиток моментално ви го освежува здивот

Igor

Се сметаат за здрави: Погледнете кои продукти содржат повеќе сол од ЧИПСОТ

Igor

Алкални намирници за здраво тело

Igor

Како да се справите со отекувањето на нозете

Igor

Пролетна диета без јојо ефект

Igor

Што сè треба да јадат веганите за да останат здрави?

Igor

Остави Коментар

оне × 3 =

Слични објави

Руски доктор советува: Високиот притисок не се лекува со таблети!

Васко Спасоски

6 намирници кои го штитат имунитетот

Igor

Смути од ананас и краставици за прочистување на дебелото црево

Igor

Викенд диета со која ќе загубите 3 килограми

Igor

Како да препознаете дека некој во ваша близина е заразен со коронавирус

Еспресо

Акутен или хроничен синуситис: Главни симптоми на воспаление на синусите

Еспресо
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian