Добро е да ги имате овие билки во спалната соба – еве зошто…

Доколку имате проблем со спиењето и сакате да го подобрите квалитетот на сонот, во спалната соба треба да пронајдете простор за растенија како лаванда, бршлен, алое вера или гербер.

Лавандата има бројни здравствени предности, а подобрувањето на квалитетот на сонот е само една од нив. Апсорбирајќи СО2, лавандата ослободува свеж кислород и го прочистува воздухот. Поради смирувачкиот мирис се користи и во фитотерапии и ароматерапии за лекување на пореметувања како што е стресот, анксиозноста и пореметувањето на сонот.

Ако не сте љубители на интензивниот мирис на лаванда, во спалната соба може да ставите англиски бршлен. Станува збор за растение кое исто така го чисти воздухот, ги отстранува сите токсини и создава опуштена атмосфера за спиење.

Мирен лилјан е билка која ќе го подобри воздухот во спалната соба за дури 60 отсто. Освен тоа, оваа билка ја апсорбира мувлата која преку своите листови ја претвора во храна.

Папратот е растение кое исто така заслужува место во вашата спална соба, бидејќи испушта кислород за време на ноќта и воздухот во спалната соба го прави посвеж и почист. Ова растение се наоѓа и на листата на НАСА за најкорисни растенија.

Воздухот почист и посвеж ќе го направат и билките како алое вера, јасмин и гербер.

Слични објави

Чувари на здравјето: Исчистете ги бубрезите од отрови со помош на природни напитоци

Еспресо

Како да се отстрани стерилно крлеж од кожата

Еспресо

Повреди кои може да ги предизвика долгото кашлање

Igor

Ново истражување: Луѓето со крвна група А имаат 45 отсто поголеми шанси да се заразат со коронавирус

Еспресо

Намалете го шеќерот без медикаменти: 4 рецепти од народната медицина

Еспресо

Копнежот по чоколада е сигнал дека ви недостига магнезиум

Еспресо

Остави Коментар

петнаесет + 9 =

Слични објави

Грејпфрутот против стресот – Доволно е само да го помирисате!

Еспресо

Направете сами домашен сув шампон за коса

Igor

Мартин Скорсезе ќе прими награда на „Palm Springs International Film Festival“

Слободен Печат

Дама пред се: Кејт Мидлтон воодушеви во префинето издание (ФОТО)

Igor

Бразилките може водат да им носат: Ова се Македонките со најдобри задници на Инстаграм! (ФОТО)

Еспресо

Билки и зачини за подобрување на имунитетот

Igor