Белите дробови на пушачите се полни со отрови: Исфрлете ги токсините со помош на овој егзотичен зачин

Белите дробови со вдишувањето и издишувањето влијаат на филтрација на јаглерод диоксидот, мувлата, токсините и алергените во воздухот, но понекогаш на овој важен орган треба да му се помогне со избалансирана исхрана.

Покрај кашлицата, еден од знаците дека на белите дробови им е потребен детокс е и апнеата, односно испуштањето на гласни звуци во текот на спиењето. Експертите истакнуваат дека кај проблемите со хрчењето помага инхалацијата со хималајска сол.

Ставете хималајска сол во зовриена вода, а потоа инхалирајте со пареата и прочистете ги дишните патишта.

За детоксикација на белите дробови се препорачува зачинета храна, со богат вкус, како и намирници со благи текстури.

Храна која помага при чистењето на белите дробови од токсини: семки од црн ким, сенф, рен, ротквица, васаби и каенски бибер.

За детоксикација на белите дробови направете чај од каенски бибер така што во 1,5 литри вода ќе исецкате корен од ѓумбир од 10 см и ќе ставите да се вари. Кога водата ќе зоврие намалете го огнот и додадете 2 лажици куркума во прав, па оставете 5 минути да се вари, а потоа тргнете го садот од оган. Додадете во чајот 1/4 кесичка каенски бибер и сок од 2 исцедени лимони.

Слични објави

Британка стана првата личност на светот излечена од смртоносна инфекција преку ГМО вирус

Igor

Витаминска бомба која ќе ве доведе до идеална линија

Igor

Бројот на заболени од морбили на глобално ниво зголемен четирипати

Igor

ЛЕКОВИТ ЧАЈ: Направете го и регенерирајте го целото тело

Igor

Појадок за слабеење: Намирница со која се губат двојно повеќе килограми

Igor

ОВИЕ ДВА ЗАЧИНА во топла вода ќе направат ЧУДО за вашиот организам

Igor

Остави Коментар

шест + 10 =

Слични објави

Британка стана првата личност на светот излечена од смртоносна инфекција преку ГМО вирус

Igor

Ако имате проблеми со акни и со мозолчиња, избегнувајте ги овие намирници.

Igor

Осамнаа првите фотографии од патниците што се под карантин на крузерот „Дајмонд принцес“

Еспресо

Храна за подобро помнење

Igor

Куркумата е многу здрава, но ова се 5 случаи во кои НЕ СМЕЕТЕ да ја користите

Igor

Нова студија открива: Поголемата консумација на јајца може да предизвика дијабетес

Еспресо
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian