7 причини зошто почесто треба да јадеме сливи

Еве зошто треба сливите почесто да ги додавате во вашето мени.

1. Сливата е кралица на доброто варење. Богата е со прехранбени влакна кои ја поттикнуваат работата на цревата и чистењето на организмот и влијаат на запекот.

2. Го регулира крвниот притисок. Во 100 грама свежи сливи се наоѓаат околу 160 милиграми калиум. Овој минерал игра важна улога во регулирање на крвниот притисок.

3. Ја подобрува работата на срцето. Истражувањата покажале дека редовното консумирање на сливите благопријатно делува на срцето и крвниот систем.

4. Го зајакнува имунитетот. Сливата е преполна со витамин Ц кој го чува здравјето на целото тело и го зајакнува имунитетот на поединецот.

5. Добра е за кожата. Бетакаротинот и витаминот Е кои ги содржи сливата ја одржуваат еластичноста на кожата и го забрзуваат зараснувањето на раните.

6. Сливата е чувар на коските. Големата количина антиоксиданси и минерали се заслужни за зачувување на коскената маса и придонесуваат за општо здравје на коскениот систем.

7. Сливата го поттикнува слабеењето. Во 100 грама сливи се наоѓаат само 45 калории. Поради тоа консумирањето на ова овошје им се препорачува на лицата кои се обидуваат да ослабат и да одржат здрава телесна тежина.

Слични објави

Храна за подобро помнење

Igor

Совршен сезонски десерт: Ка­ра­ме­ли­зи­ра­ни круши

Igor

Идеални кога сакате брз оброк: Брзи и сочни пица мафини

Еспресо

Ако имате проблеми со акни и со мозолчиња, избегнувајте ги овие намирници.

Igor

Ослабете 5 килограми за една недела со помош на диетата со супа

Igor

Здравјето влегува преку устата: Колку овошје, а колку зеленчук треба да јадеме секој ден?

Igor

Остави Коментар

единаесет + 10 =

Слични објави

Колку јагоди и цреши дневно смеат да се изедат?

Igor

Смути од домати кое ги топи мастите во телото (РЕЦЕПТ)

Igor

НЕ ГИ ИГНОРИРАЈТЕ: 4 сигнали дека веќе анксиозноста зема силен замав

Igor

4 напитоци кои би требало да ги пиете пред спиење

Igor

Кога немате идеја што да јадете: 7 здрави оброци за на работното место!

Igor

Народен лек – Излекувајте ја уринарната инфекција со семки од лубеница

Еспресо
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian