4 причини 2 пати во денот добро да се истегнете: Физиотерапевтите тврдат дека ова е спас, особено за жените!

Природната положба на рацете е надолу, но според физиотерапевтите, многу е корисно во текот на денот да ги подигнете рацете над главата и тоа неколку пати…

Прво, со подигнувањето на рацете над главата, гастроинтестиналниот тракт станува помалку искривен, што го олеснува брзото поминување на храната.

Второ, со истегнувањето на рацете, спречувате тие да висат, односно да се клатат. Опуштените раце го деформираат `рбетот, поради што се развиваат остеохондроза и други болести. Подигнувањето на рацете му овозможува на `рбетот да се истегне и да развие флексибилност.

Трето, со текот на годините органите од градниот кош и стомачната шуплина се спуштаат и поместуваат од своето природно место. На пример, постоти таков израз кој се нарекува „лежечко срце“. Ова се однесува и на другите органи. Покрај тоа, кога органите ќе се спуштат, поместат, стомакот се опушта, а мускулите слабеат. Со подигнувањето на рацете силно нагоре, ги затегнувате и стомачните мускули.

Фото: Профимедиа


Четврто, добро е да се подигнат рацете не само по јадењето, туку и по пиењето на вода. Во тој случај, водата не се задржува во телото. Брзо поминува низ цревата, ги мие сите токсини кои се лепат за внатрешните ѕидови. Дваесет или триесет минути пред оброкот испијте околу две чаши вода и протегнете се убаво. Ова е особено корисно за оние кои страдаат од запек.

Рацете подигајте ги високо над главата, спојте ги малку и истегнете се на прсти. Одете неколку секунди со така подигнати раце и истегнато тело се додека целосно не се истегнете.

Слични објави

Секоја негативна енергија предизвикува болест

Igor

Кога треба да направите ПЦР-тест, за наодот да не биде лажно негативен?

Васко Спасоски

Лимонада со куркума – напиток кој ја лекува депресијата подобро од било кој лек

Igor

Секоја вечер една чаша пред спиење: Исчистете ги цревата и уништете ги маснотиите

Igor

10 ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ за подобрување на вашето здравје! (ВИДЕО)

Igor

Непроспана ноќ? Еве како да го преживеете следниот ден

Igor

Остави Коментар

1 × оне =

Слични објави

Излекуваните од ковид-19 со недели тешко дишат, долго спијат…

Еспресо

Зошто имаме потреба од шеќер кога сме под стрес?

Igor

Појадок за слабеење: Намирница со која се губат двојно повеќе килограми

Igor

Тој е феномен: Има 98 години и го победи коронавирусот – погледнете како! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Луѓето без симптоми на коронавирусот се 42 отсто помалку заразни

Еспресо

Кинеските научници дошле до неверојатни податоци: Луѓето со крвна група А можеби се поподложни на коронавирусот?

Еспресо
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian