Жените открија каков тип на мажи најмногу им се допаѓа!

Тоа се мажите со брада, остри црти на ликот, цврста вилица и широки јаболчници. Истражувачите од Универзитетот во Квинсленд Австралија, скоро илјада жени откриле каков маж им е најпривлечен.

Мажите со изразени црти на ликот и густа брада, на жените им изгледаат физички и друштвено подоминантни, а најмногу од нив токму таквите ги оценија како најпривлечни.

Жените кои преферираат чисто лице без брада, всушност имаат аверзија спрема бактериите, паразитите и нечистотијата, а влакната на лицето им изгледаат нечисти. Всушност, покажувале на жените и фотографии од различни бубачки и паразити, па ги поврзале изјавите за страв или гадење со изборот за изглед на маж.

Исто така, ги испитувале и за ставовите спрема неморалот, изневерувањето, сексот и така натака. Испаднало дека жените кои преферираат мажи со брада, не толерираат неморално однесување. Тоа истражувачите сметаат дека може да се препише на нивната склоност кон традиционалните семејни вредности и погледи на односот маж и жена, кон улогата која мажите ја имаат во семејството.

View this post on Instagram

Happy #bestfriendsday to Ryan Reynolds (not pictured)

A post shared by Jake Gyllenhaal (@jakegyllenhaal) on

Во истражувањето учествувале точно 919 жени на возраст од 18 до 70 години, а секоја прегледала 30 слики од 3 различни мажи. Лицето на секој од нив е фотографирано со полна брада или скроз избричено, па подоцна додадено да изгледа малку феминизирано или мажествено. Секое лице го оценувале со оцените од 0 до 100.

Мнозинството жени, мажот го смета за мажествен доколку има испакната коска каде што му се веѓите, широки коски кај образите, цврста и јака вилица, а и длабоко поставени тесни очи. Кога на тоа ќе се додаде полна брада, тоа е типот кој го прогласиле како најидеален за долга, но и за пократка врска.

View this post on Instagram

Joaquin Phoenix for @variety

A post shared by Joaquin Phoenix (@joaquinphoenixactor) on

Истражувачите сметаат дека овој тип на мажи кај жените потсвесно прави слика на силен и друштвено доминантен маж, а брадата на лицето само го зголемува тој впечаток.

Студијата била објавена во научното списание Royal Society Open Science, пренесува Daily Mail.

Слични објави

Ештон Кучер се разголе пред сопругата, а за тоа имаше уренебесна причина (ВИДЕО)

Слободен печат

Маска од краставица: Кажете им збогум на брчките

Igor

Модна доминација на кралицата Ранија: Деловен стајлинг кој добро и стои на секоја жена! (ФОТО)

Еспресо

Минијатурно бикини, алкохол и жешки пози: Меган Маркл каква што не сте ја виделе досега! (ФОТО)

Еспресо

Готвачот на Наоми Кембел ја откри тајната на „Итал“ исхраната!

Еспресо

Порно актерка вети: Ќе спијам со оној што ќе открие вакцина против коронавирусот! (ФОТО)

Еспресо

Остави Коментар

оне × два =

Слични објави

Хороскоп за 21 јануари – Биковите ќе имаат среќа во работата, лавовите можеби ќе ја запознаат сродната душа

Еспресо

Златна Бубамара 2020, на сцената и пред сцената: Сашко Коцев го „избриша“ подот со РЕКЕТ! (ГАЛЕРИЈА)

Васко Спасоски

Васил Гарванлиев ја претстави Mакедонија на евровизискиот настан „Europe Shine a Light“: Вечерва сите сме победници!

Еспресо

Три совети од Џенифер Лопез како полесно да ја надминете ситуацијата со коронавирусот! (ФОТО)

Еспресо

Нема да и биде добро на Карелуша кога ќе се потсети како изгледала на нејзиниот прв настап (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Налутен татко му пратил писмо на момчето што ѝ ја „украло“ невиноста на ќерка му

Еспресо