За суви и миризливи пазуви наместо антиперспирант користете лимета!

Ви пречи потта под вашите пазуви? Постои добра причина зошто човечкото тело произведува пот. Во неа постои соединение познато како дермицидин кој ги убива несаканите бактерии пред тие да успеат да пронајдат пат и да се вовлечат во телото.

Меѓутоа, на работата на дермицидинот и пречат антиперспирантите, што поради алуминиумите и токсините кои ги содржат, ги затвораат потните жлезди. Така бактериите на телото се множат и навлегуваат во крвотокот. Покрај ова, алуминиумот и токсините од антиперспирантите се одговорни за Алцхајмерова болест, рак и проблеми со репродуктивните органи.

Затоа е препорачливо да се префрлите на природните варијанти на дезодоранси, кои можете да ги најдете на пазарот. Станува збор за лимета, овошје кое не само што е целосно безбедно, туку и се смета за многу поефикасно од купените дезодоранси.

Како да ја користите лиметата?

Земете една свежа лимета и пресечете ја на половина, а потоа добро намачкајте ги пазувите. Оставете да се исуши и дајте и време на лимонската киселина да почне да работи, па потоа облечете се.

Зошто е добра за вас?

Потта сама по себе нема непријатен мирис, туку тој е предизвикан од габи и бактерии кои дермицидинот не успеал да ги отстрани, па тие продолжуваат да напредуваат. Сокот од лимета има антибактериски својства и така ве ослободува од непријатниот мирис. Покрај тоа, наместо како комерцијалните дезодоранси кои само го „маскираат“ непријатниот мирис, лиметата спречува тој воопшто и да се појави!

Слични објави

Мексиканската Барбика ја засени познатата водителка за временска прогноза! (ФОТО)

Еспресо

Имала генијална идеја за да побегне од малтретирањето: На 13 години започнала бизнис, на 19 станала милионерка

Еспресо

Хари и Меган по Мегзит: Сами ги тегнат куферите и веќе не летаат со приватен авион (ФОТО)

Еспресо

Горан Пандев и неговото синче Филипо упатија јасна порака! (ФОТО)

Васко Спасоски

Елен Деџенерис се пошегува дека луксузната вила ѝ е како затвор и доби остри критики

Еспресо

Дали можеме да се заразиме со коронавирусот во базен, море или во езеро?

Еспресо

Остави Коментар

4 + 12 =

Слични објави

ЗА СИТЕ ЉУБИТЕЛИ НА ХОРОРИ: 10 најстрашни филмови на Нетфликс! (ВИДЕО)

Еспресо

Екипата на „Медена земја“: Срамота е да чувствуваме разочарување за тоа што не освоивме Оскар

Еспресо

Горат социјалните мрежи: Елена Велевска гола и сама во кревет! (ФОТО)

Васко Спасоски

Покрај Брајант, меѓу загинатите и неговата ќерка Џиџи

Васко Спасоски

Кралицата Елизабета во самоизолација дочека прекрасна вест!

Еспресо

Што е јапонски маникир и зошто морате да го пробате?

Еспресо