За нејзе времето застана: Клаудија Шифер, Германката која ја маѓепса планетата денеска полни 50 години (ФОТО+ВИДЕО)

Модерната Брижит Бардо

Прекрасна руса коса, долги нозе и големи сини очи – кога излезе на сцената, оваа прекрасна убавица од Германија го воодушеви целиот свет!

А сакала да биде адвокат како нејзиниот татко.

За среќа на милиони нејзини обожаватели, тоа не се случило, а во продолжение прочитајте ја нејзината животна приказна и погледнете некои од нејзините највпечатливи фотографии.

Клаудија Шифер е родена на 25 август 1970 година во германскиот град Рајнберг.

Клаудија Шифер

Убавата русокоса била многу популарна во средно училиште, но како што открива, се срамела од својата висина, па затоа била прилично срамежлива.

Бидејќи потекнува од богато семејство на адвокати, таа честопати била мета на љубоморни и злобни коментари, па затоа носи и добри и лоши искуства од училиште.

Како што вели, таа самата сакала да стане адвокатка сè додека не се случило нешто на крајот на средното училиште што го променило нејзиниот живот засекогаш.

На 17-годишна возраст, Клаудија излегла со своите пријателки во ноќен клуб во Дизелдорф, каде што случајно се нашол Мајкл Леватон, шеф на манекенската агенција Metropolitan Model Agency.

„На училиште, секогаш седев во последниот ред. Другите деца постојано ме задеваа затоа што мојот задник стрчеше повеќе отколку кај останатите девојки. Покрај тоа, бев многу тенка и повисока од другите. Мислев дека тоа е лошо. Потоа се запознав со скаутот кој ми рече дека можам да бидам модел. Тогаш сфатив дека моите „недостатоци“ се всушност предност во светот на моделингот“, призна Клаудија.

Кога ја здогледал на подиумот, сфатил дека таа може да стане нова надеж во манекенските води, ѝ пришол, ѝ ја понудил својата визит-карта и ѝ рекол да му се јави.
Набрзо Клаудија потпишала договор со компанијата на Мајкл, а потоа се запознала со Патрик Лафонтен, кој ѝ овозможил да се придружи на легендарната „Elite Model Agency“.

Агенцијата ја испратила во Париз каде, благодарение на изгледот на модерна Брижит Бардо, била топло пречекана. Се појавила на насловната страница на францускиот „Elle“, а потоа кариерата ѝ се вивнала кон врвот.

Почнала сè почесто да се појавува на насловните страници на славните списанија, и рамо до рамо на модните писти Кристи Тарлингтон, Наоми Кемпбел, Линда Еванџелиста, Синди Крафорд.

Синди Крафорд, Карла Бруни, Клаудија Шифер, Наоми Кемпбел, Хелена Кристенсен

Карл Лагерфелд едноставно ја обожаваше и честопати велеше дека таа е негова муза.
Во 1995 година, Клаудија и нејзините колешки Кристи Тарлингтон, Наоми Кемпбел и Ел Мекферсон го отворија „Fashion Café“ – гламурозен ресторан и кафуле, но девојките всушност беа само заштитни лица на овој проект, додека вистински сопственици беа Франческо и Томасо Бути.

Три години подоцна, двајцата беа уапсени за измама и перење пари, така што овој деловен потфат за девојките не заврши среќно.

Клаудија се појави во видеоспотови и филмови, објави четири видеа за вежбање и лансираше своја модна колекција, базирана на модели од кашмир.

Во жолтиот печат честопати се појавуваше во 1991 и 1992 година, кога имаше гласини за нејзината врска со принцот Алберт од Монако.

Profimedia

Манекенката и принцот ги запознал Карл Лагерфелд на забава, а во тоа време се шпекулираше дека Клаудија може да стане новата Грејс Кели. Сепак, во 1993 година, тие престанаа да се гледаат, а принцот Алберт прво велел дека ја сакал, но ја изгубил, а потоа дека излегле на само неколку состаноци.

Најпознатата љубовна афера на Клаудија Шифер беше врската со славниот илузионист Дејвид Коперфилд, во кого се вљубила во 1993 година на една гала вечера.

Клаудија со Дејвид Коперфилд/Profimedia

Беа верени шест години, а убавата манекенка дури се појавуваше и на неговите настапи како асистент, но во 1999 година парот објави дека се разделуваат.

View this post on Instagram

Birthday countdown…Love to my fashion family ❤

A post shared by Claudia Schiffer (@claudiaschiffer) on

Подоцна двајцата ги тужеа весниците кои тврдеа дека нивната врска е измама и дека Клаудија била платена да глуми девојка на илузионист, кој всушност е геј.

Výsledek obrázku pro claudia schiffer sexy

Во 2002 година Клаудија се омажи за режисерот Метју Вон, со кого има три деца: син и две ќерки.

Клаудија Шифер денес

Клаудија е една од ретките познати манекенки кои не беа поврзани со скандалите со дрога и алкохол. Напротив, за неа секогаш се зборуваше дека е точна, професионална и убава.

– Моите страсти се моето семејство и светот на модата – изјави таа неколкупати.

Слични објави

По операциите, Анџелина Џоли ги однесе своите деца во кино (ФОТО)

Еспресо

Погледнете како денес изгледа евровизиската победничка Кончита! (ФОТО)

Еспресо

Немате идеја што да гледате? Ова се 10-те моментално најпопуларни серии на Нетфликс (ВИДЕО)

Еспресо

Морам сама да ја мијам косата – Сузана Манчиќ во изолација сними видео со кое ја разлути јавноста (ВИДЕО)

Еспресо

Хотел наменет за љубителите на франшизата „Star wars“: Оваа година резервирајте си место за необично „патување“ во вселената! (ФОТО)

Еспресо

На семеен ручек во Јанче: Игор се запозна со родителите на Илина (ФОТО)

Еспресо

Остави Коментар

13 + 20 =

Слични објави

„Смета дека парите може попаметно да се потрошат“ – Принцот Вилијам не дозволува семејството финансиски да му помага на Хари!

Еспресо

Деми Ловато за предозирањето: Живеев во лага дека сум среќна (ВИДЕО)

Еспресо

Неколку работи кои треба да ги дезинфицирате во сезона на грип

Еспресо

Најемотивниот момент на Оскарите: Били Ајлиш ја пее познатата песна од „Битлси“, додека во позадина стои слика од Коби Брајант (ВИДЕО)

Еспресо

Маска од краставица: Кажете им збогум на брчките

Igor

Сте слушнале ли за црна лимонада? Ќе ви го препороди организмот, а можете сами да ја направите

Слободен печат