Црно-бел предизвик на социјалните мрежи против родово базираното насилство

Идејата зад црно-белите фотографии е акцентирање на страшниот факт дека родово базираното насилство и неговата најекстремна форма фемицидот е присутен насекаде околу нас и секоја жена може да биде жртва.

Натали Портман

Нешто повеќе од 4 милиони црно-бели фотографии, во изминативе неколку дена беа објавени на Инстаграм, како еден вид „предизвик“, со кој жените се повикуваат една со друга да го продолжат ваквиот начин на пласирање на своите фотографии. За жал, покрај женската солидарност и меѓусебна поддршка, зад објавување на ваквите црно-бели фотографии, стои лоша приказна.

Ева Лонгорија

Поради пандемијата, која беше прогласена како последица на корона-кризата, на социјалните мрежи беа смислувани најразлични предизвици, за на тој начин луѓето да се забавуваат и побрзо да го поминат времето во изолација.

Тамара Тодевска

Таквите предизвици беа забавни и „откачени“ и сите имаа цел да го подобрат колективното расположение. Но, последниот предизвик, во кој учествуваат жените, воопшто не е таков.

Синди Крафорд

Стекна голема популарност

За многу кратко време, огромен број жени во целиот свет своите фотографии во боја, ги реобјавуваа во црно-бело издание. На фотографиите можат да се видат голем број звучни светски имиња, но и познати личности од соседните држави. Имуни на предизвикот не останаа ниту нашите познати и успешни жени, кои во чекор со познатите светски имиња, во знак на женска солидарност се вклучија во предизвикот.

Јелена Јованова

Она што радува е и фактот што освен познати жени и јавни личности, кон предизвикот кој има за цел да ја прикаже женската солидарност, се вклучија и голем број „обични жени“, кои јасно и недвосмислено на овој начин кажаа дека нивниот збор е важен и треба да се цени.

Џенифер Гарнер

Жени поддржуваат жени

Фотографиите се објавувани под хаштагот #ChallengeAccepted, а предизвикот е именуван како womensupportingwomen (жени поддржуваат жени).

Викторија Лоба

Жената што ќе објави ваква своја фотографија, треба да означи свои пријателки што важат за „силни жени“ и „борци за женски права“, кои понатаму треба да го продолжат предизвикот.

Хилари Даф

Фотографиите треба да укажат на женската убавина, навраќајќи се на тоа како било порано, а како е сега, притоа ставајќи акцент дека женската убавина е нешто што се гледа, независно од тоа во каква емоционална состојба е таа во моментот.

За да се потенцира тоа, жените што го прифатија предизвикот објавуваат свои црно-бели фотографии на кои се весели, тажни, разиграни, уморни, среќни, дотерани, без шминка, на плажа, во двор, во кревет, на работа…

Кери Вашингтон

Трендот за објавување ваков тип фотографии секојдневно расте. Бројот на објави со ваков хаштаг се удвои за само неколку денови. Врз основа на објавите, гледаме дека поголемиот број учесници со тоа сакаат да им дадат силна поддршка на членови на своите заедници – изјавила портпаролката на Инстаграм.

Тијана Дапчевиќ

Поддршка за жените во Турција

Досега кон овој предизвик се приклучија познатите личности како Клои Кардашијан, Елизабет Харли, Викторија Бекам, Ева Лонгорија, Џенифер Гарнер и многу други светски ѕвезди.

Елизабет Харли

Според зборовите на претставничката на Инстаграм, прва ваква објава на својот профил споделила бразилската новинарка Ана Паул Падрао и тоа пред две недели, а земала пример од Турција, каде што жените на овој начин се обидуваат да ја подигнат националната свест за фемицидот.

Само изминатата недела во оваа земја биле пронајдени останки од дваесет и седумгодишната студентка Пинар Ѓултекин, која била задавена од нејзиниот поранешен партнер.

Токму ваквата вест ја потресе јавноста во Турција, земја во која со години наназад се прават обиди да се крене гласот против убиството на жени.

Ванеса Вилијамс

Во голем број турски градови смртта на младата девојка беше причина луѓето да излезат на улица и да го кренат својот глас против насилството врз жените. Токму затоа и се објавуваат овие црно-бели фотографии.

Идејата зад црно-белите фотографии е акцентирање на страшниот факт дека родово базираното насилство и неговата најекстремна форма – фемицидот, се присутни насекаде околу нас и секоја жена може да биде жртва.

Дениз Ричардс

Слични објави

Сексапилната Алексис е убавица која сигурно ќе ви го одземе вниманието (ФОТО)

Еспресо

Поранешниот спортист го промени полот и сега е една од најуспешните жени. Нејзиниот дом од 3,5 милиони изгледа како од бајка! (ФОТО)

Васко Спасоски

Рамбо Амадеус: Да не е коронавирусот, никогаш немаше да сфатиме каков вид е човечкиот род

Еспресо

Преслатката актерка го диктира пролетниот тренд: Ако сте во средни години овој ФУСТАН е полн погодок! (ФОТО)

Еспресо

Со кого сѐ се дружеше сопругата на Трудо пред да ѝ биде дијагностициран коронавирусот

Еспресо

Сопругата на Жељко Јоксимовиќ, водителката Јована го промени имиџот: Пејачот е вистински среќник! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

4 + осум =

Слични објави

Јосипа Лисац ќе добие кривична пријава за начинот на кој ја испеа хрватската химна! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Тажната приказна за најголемата гробница за починати од коронавирус (ФОТО+ВИДЕО)

Еспресо

15 парчиња облека кои ви требаат за оваа пролет – Со нив сте комплетно опремени! (ФОТО)

Еспресо

Ја заскокотка фантазијата на мажите – На Лидија Вукичевиќ годините не и можат ништо (ФОТО)

Еспресо

Џастин Бибер ги запрепасти фановите со оваа фотографија! (ФОТО)

Еспресо

Славниот актер искрено за најголемата грешка во животот: Бракот ми се распаѓаше, а јас пиев сè повеќе и повеќе

Еспресо