Сите го препорачаа токму овој начин за миење на рацете, а еве и доказ дека тој е најдобар! (ВИДЕО)

Во време кога оваа основна хигиенска навика за миење раце може да ни го спаси животот, токму нему можеме да му заблагодариме за откривањето на пред сè, нејзината важност, но и правилната техника на оваа хигиенска навика.

Се прашувате за кого станува збор? Игназ Семелвајс!

Унгарскиот лекар Игназ Семелвајс е важен пионер во областа на епидемологијата кој во 1847 година ја намалил стапката на смртност кај новороденчиња во една виенска болница со воведување на процедура на дезинфекција. Семелвајс ја потенцирал огромната важност на миењето раце и одржувањето на нивната чистота за спречување на ширење на инфекциите.

Оваа постапка за миење на рацете е неговиот изум – повторувајте ја постојано и спасете си го животот.

Google пред некој ден (21.03) му посвети анимација во чест за неговиот изум за правилно миење на рацете.

А на Твитер се појави и анимација со помош на црна боја која го потврдува неговиот изум како најпрецизен, всушност со оваа техника не можете да испуштите ниту еден важен дел од дланките. Погледнете…

 

 

Слични објави

Најскапи градови за живот во светот во 2020 година

Еспресо

Чувајте го својот брак: Адвокатите велат дека јануари е „месец на разводи“

Еспресо

Томас Маркл: Одлуката на Хари и Меган е збунувачка, ја повредија кралицата

Еспресо

Добро е да знаете: Како да се преживее разделбата?

Васко Спасоски

Кои се предностите од утринскиот секс?

Еспресо

Ќерката на Анџелина Џоли го прослави роденденот во СОБА ЗА БЕГСТВО

Igor

Остави Коментар

седум + два =

Слични објави

Базен, секси бикини и поза од која „боли“ глава: Пејачката Теа Трајковска не се плаши од зимата! (ФОТО)

Васко Спасоски

„Падна“ и романтичен бакнеж: Лука Јовиќ и Софија Милошевиќ уживаат во Рим! (ФОТО)

Васко Спасоски

Поради коронавирусот се одложува Филмскиот фестивал во Кан

Еспресо

Дневен хороскоп за 27.02.2020: Ракот ќе пронајде компромис со саканата личност, а Рибите ќе бидат изненадени од партнерот

Еспресо

Овие 3 хороскопски знаци се најдобри татковци!

Еспресо

Миење садови и слушање музика – добитна комбинација против стрес

Еспресо