Сите го препорачаа токму овој начин за миење на рацете, а еве и доказ дека тој е најдобар! (ВИДЕО)

Во време кога оваа основна хигиенска навика за миење раце може да ни го спаси животот, токму нему можеме да му заблагодариме за откривањето на пред сè, нејзината важност, но и правилната техника на оваа хигиенска навика.

Се прашувате за кого станува збор? Игназ Семелвајс!

Унгарскиот лекар Игназ Семелвајс е важен пионер во областа на епидемологијата кој во 1847 година ја намалил стапката на смртност кај новороденчиња во една виенска болница со воведување на процедура на дезинфекција. Семелвајс ја потенцирал огромната важност на миењето раце и одржувањето на нивната чистота за спречување на ширење на инфекциите.

Оваа постапка за миење на рацете е неговиот изум – повторувајте ја постојано и спасете си го животот.

Google пред некој ден (21.03) му посвети анимација во чест за неговиот изум за правилно миење на рацете.

А на Твитер се појави и анимација со помош на црна боја која го потврдува неговиот изум како најпрецизен, всушност со оваа техника не можете да испуштите ниту еден важен дел од дланките. Погледнете…

 

 

Слични објави

Дара едвај ги „спакува“ огромните гради во минијатурното бикини (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Една од најубавите жени во светот има коронавирус: Причината поради која одбива да оди во болница нема да ве остави рамнодушни (ФОТО)

Васко Спасоски

Британската ријалити ѕвезда го смени личниот опис со пластичните операции! (ФОТО)

Еспресо

Омилената актерка на машката популација: Лидија Вукичевиќ гола во џакузи си игра со сапуницата! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Ја прогласија за „културна знаменитост“: Хитот на Рики Мартин по кој девојките и денеска „лудуваат“! (ВИДЕО)

Еспресо

Немав пари за хотел, спиев во автомобил: Ален Исламовиќ во „Еден на Еден“ (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

13 − 12 =

Слични објави

Домашен рецепт за подготовка на вкусна рибја чорба! (ВИДЕО)

Еспресо

Како да го препознаете синдромот Хашимото: Мачната болест на современата доба долго поминува незабележливо

Еспресо

Градите на Нивес Целзиус ѝ служат како маса за грицки! (ФОТО)

Еспресо

Тарантино објави војна против Марвел и останати филмски франшизи!

Еспресо

Во екот на коронавирусот Џулија Робертс го исфрли сопругот на улица

Еспресо

Дали ова ќе биде најстрашниот хорор филм за 2020 година? (ВИДЕО)

Еспресо