Симптоми на карциномот можат да се појават со години пред дијагнозата

Раните знаци на карциномот можат да се појават со години, дури и со децении пред дијагнозата, покажало опширното истражување на генетските мутации кои предизвикуваат здравите клетки да станат малигни, пренесува британски Гардијан.

Наодите, засновани на примероци на повеќе од 2.500 тумори и 38 видови на рак, откриваат подолг период во рамки на кој пациентите би можеле да се тестираат и да се лечат во најраните фази на болеста. Истражувањето е изведено во рамки на Pan-Cancer-анализите на целокупните геноми, најопсежните студии на генетиката на ракот досега.

„Она што е извонредно е тоа што се чини дека некои генетски промени се случиле многу години пред дијагнозата, многу порано отколку што се појавиле некои други знаци кои предизвикуваат ракот да се развие, а можеби дури и во привидно нормални ткива“, навела Клеменс Џоли, коавторка на истражувањето.

„Отклучувањето на овие обрасци значи дека сега можеме да развиеме нови дијагностички тестови кои би ги покажувале знаците на ракот многу порано“, истакнал Питер Ван Ло, еден од истражувачите.

Откритието дека „семето на ракот“ често е посеано многу години наназад, укажува на можноста дека оние кои се во ризик можат да ги воочат промените порано. Ракот на дојката може да се открие со проверка на крвта пет години пред да се појават првите клинички знаци.

Истражувањето покажало дека околу половина најрани мутации се случиле во само девет гени, што значи дека постои релативно мал збир на заеднички гени кои служат како прекинувачите за клетките да преминат од здрава во малигна форма. Во иднина би можело таквите мутации да се земаат во таканаречени течни биопсии – генетски тестови кои откриваат мутации во слободнолебдечката ДНК, носена во крвта, која може да укажува на присуството на тумори било каде во телото.

Додека клетките кај луѓето поминуваат милијарда мутации, само мал број од нив предизвикуваат рак. Истражувачите следеле колкупати една промена или мутација е повторена или копирана преку хромозомите. Успеале да го реконструираат редослед во кој геномите на клетките на ракот почнале да натрупуваат грешки и на крајот носат големи сегменти кои се кодирани или копирани.
Откриено е дека овие мутации „посебно рано“ се појавиле кај ракот на јајниците, како и кај два вида тумори на мозокот, глиобластом и медуллобластом.

Слични објави

Тито, Хитлер, Фројд и Сталин: Во иста година живееле во ист град!

Еспресо

Ова го правам 50 пати на ден: Шварценегер објасни како се мијат раце и тоа со помош на еден асистент! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Цеца потврди дека семејството Ражнатовиќ нема да подготвува соба за приновата, а причината е многу интересна!

Васко Спасоски

Ниту Канада не ги сака Меган и Хари – Полека сите врати им се затвараат!

Еспресо

Кејт Бекинсејл по 19 години молчење изнесе детали од најстрашните 15 минути со холивудскиот предатор Харви Вајнстин! (ФОТО)

Еспресо

Зошто овесот се смета за суперхрана?

Еспресо

Остави Коментар

Шестнаесет + седум =

Слични објави

Балканот во тага: Почина Беба Селимовиќ, кралицата на севдалинките

Еспресо

Ава Карабатиќ го објасни своето чудно однесување: 63% од луѓето кои се јавија на ескорт-огласот, се женети луѓе!

Васко Спасоски

Нејзината „Крвава бајка“ остана симбол на цела една нација: Десанка Максимовиќ, скромна поетеса со голема душа

Еспресо

Почина писателката Тања Урошевиќ

Еспресо

Непроспана ноќ? Еве како да го преживеете следниот ден

Igor

Познатиот рапер Слаткар со шокантна изјава: Погледнете што НЕМА да прави кога ќе се роди неговиот наследник! (ВИДЕО)

Васко Спасоски