Се мислите што да зготвите за ручек? Наша препорака – аргентински ќебапчиња

Состојки:

350 грама мелено јунешко месо
300 грама компир
2 јајца
сол
црн бибер
малку сода-бикарбона
1 главица кромид
5 чешниња лук
1 лажица црвен пипер
1 лажица лут буковец
4 лажици брашно
100 грама презла
2 лажици кисела павлака
малку магдонос
масло за јадење
сок од еден лимон

Подготовка:

Убаво исчистете ги компирите, излупете ги и ставете ги да се варат. Кога целосно ќе омекнат, испасирајте ги и во нив додајте го меленото месо. Со рацете убаво изгмечете ги двете состојки. Во смесата додајте две жолчки од јајца, сол, црн бибер како и малку сода-бикарбона. Потоа, ситно исечкајте ги лукот и кромидот и додајте ги во смесата. Зачинете со сите потребни зачини, вклучувајќи го тука и ситно исечканиот свеж магдонос и убаво целата смеса измесете ја со рацете.

Откако ќе завршите со постапката, добиената смеса, оставете ја да отстои во фрижидер околу три часа за сите состојки убаво да се соединат.

Откако ќе помине потребното време, извадете ја смесата од фрижидер и обликувајте ја во форма на ќебапи. Доколку сакате, ќебапите можете да ги набоцкате на стапчиња за реженчиња.

Секое ќебапче извалкајте го во брашно, а потоа во изматени белки и на крај во презла. Пржете ги во зовриено масло.

Откако ќебапите ќе бидат испржени оставете ги да се изладат. На крај консумирајте ги со павлака во која ќе додадете малку лук или сенф.

Слични објави

Емина Јаховиќ откри што напишал за неа Мустафа Сандал во неговата автoбиографија!

Васко Спасоски

Ни во Лондон, ни во Лос Анџелес: Откриено е каде Меган Маркл и принцот Хари ќе го поминат Божиќ

Слободен печат

Пинџур, ајвар, малиџано: Традиционални македонски рецепти за зимница

Igor

Не знаете каде на зимување? Ова е најдоброто луксузно скијачко одморалиште во Швајцарија!

Еспресо

Каја Гербер и Пит Дејвидсон ја прекинаа својата турбулентна врска!

Еспресо

Елена Велевска со кратки пижами и поза од која нема да ви биде сеедно! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

20 − 8 =

Слични објави

Пријатно изненадување за Денот на вљубените: Милош Биковиќ и Бајага со заедничка песна(ВИДЕО)

Еспресо

Кајли Џенер откри какви костими за капење ќе се носат ова лето! (ФОТО)

Еспресо

Изгледа 30 години помладо: Вдовицата на Дејвид Боуви им зададе удар на помладите колешки (ФОТО)

Еспресо

Слушнето како малата Хана ја отпеа „Proud“ (ВИДЕО)

Igor

Три грешки што често ги правиме кога е појадокот во прашање

Igor

ТИЕ СЕ РАЗВЕДУВААТ, а Лејди Гага не е причината? БРЕДЛИ КУПЕР и ИРИНА ШЕЈК на работ од својот брак!

Igor