Ненадејно губење на чувството за мирис може да значи дека лицето е „скриен преносител“ на коронавирусот

Според податоците од Јужна Кореја, Кина и Италија, речиси третина од пациентите со Ковид-19 го пријавиле овој симптом на лекарите, се вели во студијата на оториноларинголозите. Немале други симптоми, но биле тестирани поради контакт со заразените.

Тие апелирале до надлежните да испратат порака до јавноста, односно до луѓето кои го имаат ваквиот симптом и треба итно да одат во самоизолација. Ова особено важи за младите, кои можат да бидат носители на вирусот без сериозни симптоми.

„Во Јужна Кореја, каде што се извршени тестови на поголем број испитаници, имаме 30% пациенти кои се позитивни на коронавирус, а кои имаат симптоми на губење на чувство за мирис или вкус, додека другите симптоми се благи, па дури и занемарливи“, потврдуваат Клер Хопкинс и Нирмал Кумар, лекарите кои ја напишале студијата.

Слични објави

Хороскоп за 24 Јануари – Што ве очекува овој петок?

Еспресо

Бруклин Бекам не може да биде со семејството: Заглавен во Америка поради затворањето на границите!

Еспресо

Зошто не треба да им купувате на децата сè што ќе посакаат?

Еспресо

Повторно е секс-бомба, но погледнете како изгледаше Ана Николиќ пред 20 години!

Васко Спасоски

БЕЗ МАНА со АНА: Енергетски Колачиња од Ф’стаци и Брусница (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Igor

Нивес Целзиус во провокативна поза во фустан без градник (ФОТО)

Еспресо

Остави Коментар

1 × 4 =

Слични објави

По Супербол се познава годината: Еве кои филмови и серии нѐ очекуваат наскоро! (ВИДЕО)

Еспресо

Tинејџери го слушале албумот на „Џудас прист“, па пукале во себе: Песната им кажала да се убијат?

Еспресо

Зошто временските прогнози се честопати погрешни?

Еспресо

Коронавирусот убива само во мал број случаи! Главен симптом е сувата кашлица, а еве што друго му прави вирусот на организмот

Еспресо

Жешкиот танц на Теодора – Танцуваше на хит од Шакира, а потоа брутално го затресе задникот (ВИДЕО)

Еспресо

Брајант и Коелјо заедно пишувале книга за децa: Кога слушнал дека загинал, писателот решил сѐ да избрише

Еспресо