Нека не ви биде здодевно ова попладне: Направете чоколадни коцки со џем и бисквити – Најбрзиот колач за секој ден (ВИДЕО)

Мек и ароматичен колач кој многумина го обожаваат…

Состојки:

2 јајца, 100 гр чоколадо, 100 гр шеќер, 80 гр брашно, половина прашок за пециво, малку цимет, 50 грама путер.

За прелив:

100 грама чоколадо, 1 лажица млеко, 2 лажици масло, џем по избор.

Подготовка:

Изматете ги јајцата со шеќерот, додадете го брашното со прашокот за печиво, растопениот путер, растопеното чоколадо и малку цемет.

Се измешајте, сипете во мал плех и печете на 200 степени околу 35 минути.

Врелиот колач премачкајте го со џем, па прелијте го со растопеното чоколадо со млеко и масло. Одозгора украсете со кршени бисквити.

Рецептот го позајмивме од популарниот канал „Bakina kuhinja“, а целосната постапка можете да ја погледнете во видеото долу. Рецептот почнува на 4:40, по кусото интро за ситуацијата со коронавирусот.

Пријатен апетит.

Слични објави

СИТЕ ГИ ЧУВААТ ЈАЈЦАТА НА ВРАТАТА ОД ФРИЖИДЕРОТ, а не се свесни каква грешка прават„ Еве зошто тоа е најлошото место!

Igor

Адел повторно ја шокираше јавноста со изгледот! (ФОТО)

Еспресо

Хелена Роза може да биде горда на својата наследничка: Нејзината ќерка Кјара е „бомба“! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ева Лонгорија го привлече целото внимание на црвениот тепих со своето длабоко деколте! (ФОТО)

Еспресо

Совршената врска на манекенката Софија Ричи и Скот Дисик стои на стаклени нозе!

Еспресо

Ова го правам 50 пати на ден: Шварценегер објасни како се мијат раце и тоа со помош на еден асистент! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

два × оне =

Слични објави

Марија Шерифовиќ ја преработи една од најубавите песни на Оливер Драгоевиќ (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Сок од 3 моќни намирници со кои ќе ги стопите килограмите

Ваков одговор никој не очекуваше: Наташа Беквалац откри што прави кога другите не ја гледаат!

Васко Спасоски

Сите зборуваат за малиот детаљ на наметката која ја носеше Натали Портман (ФОТО)

Еспресо

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Еспресо

Таа нема конкуренција – Заработува милиони и помоќна е дури и од Бијонсе

Еспресо