Народни верувања за Свети Трифун: Ако денеска врне, годината ќе биде плодна

Денес се празнува Свети Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите.

Се верува дека Свети Трифун на својот празник става парче изгорено дрво на кое уште има жар и од тој ден снегот почнува да се топи.

Според некои верувања, на овој ден почнува пролетта, природата почнува да се буди, како и љубовта кај луѓето.

Во народот за Свети Трифун се поврзани многу различни обичаи и верувања. Ако на овој ден врне дожд, ќе родат овошките. Ако падне снег, годината ќе биде дождлива и родна, а ако е ведро, ќе биде сушна.

Според народните верувања денот после свети Трифун, 15 февруари, се нарекува „среќавање“ – ден кога се сретнуваат зимата и пролатта, кога мечката накратко се буди за да види дали се приближуваат поубави денови и потоа, ако оцени дека зимата ќе потрае, се враќа во пештерата и го продолжуива зимскиот сон.

На овој ден лозарите излегуваат во лозјата да ги зарежат лозите и да ги полеат со вино. Се верува дека така грозјето добро ќе роди.

Според верувањата Свети Трифун е чувар на билките и ги штити од разни штетници.

Слични објави

Леди Гага ќе ја глуми „црната вдовица“ на Гучи

Igor

Го изгустира, па го откачи! Супермоделот го остави 23 години помладиот дечко по само четири месеци (ВИДЕО)

Igor

Одри Хепберн почина на денешен ден во 1993 година

Еспресо

Ова е новиот Дарко Лазиќ – Пејачот се „преполовил“, направил операција на желудникот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Оваа намирница треба често да ја користите во исхраната (ВИДЕО)

Igor

Овој градежник има сериозен проблем: „Никаде не можам да одам, сите мислат дека сум Бред Пит“ (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

осум − шест =

Слични објави

Можат да ви послужат како инспирација: Славните личности ги избраа овие песни за прв танц со партнерот! (ВИДЕО)

Еспресо

Поранешниот ангел на Викторија се уште плени со совршениот изглед (ФОТО)

Igor

Уживање во базен: Алесандра Амброзио на Ибица (ГАЛЕРИЈА)

Igor

ШАМАР ЗА МЕГАН И ХАРИ: Што овојпат направија принцот Вилијам и Кејт Мидлтон?

Igor

Одморот на Карлеуша од Анталија продолжува во Кина (ФОТО)

Igor

Најбизарните и најстрашни љубовни приказни во историјата (ФОТО)

Еспресо