Коронавирусот ја менува модната индустрија: Луксузните брендови произведуваат маски! (ФОТО)

Луксузните француски модни брендови „Баленсиага“ и „Сеинт Лорен“ одлучија да го дадат својот допринос во борбата против коронавирусот. Како што наведува нивната матична фирма „Керинг“, брендовите во работилниците во градовите Ангерс и Париз ќе започнат со производство на заштитни маски чим тоа го одберат надлежните тела.

Во меѓувреме, париската фирма исто така на француското здравство ќе му донира три милиони заштитни маски кои ќе ги купат и увезат од Кина. Француското министерство за здравство во неделата соопшти дека пандемијата продолжува да се шири и станува полоша. Исто така, Керинг финансиски помогна и на францускиот Институт Пастер во истражувањето за КОВИД19.

Минатата недела, Гучи, исто така во сопствеништво на Керинг, се јави на повикот од модните компании од италијанскиот регион Тоскана за донација на медицинска опрема и се надева дека во наредните неколку седмици ќе донира милион маски и 55 илјади медицински комбинизони.

Освен луксузните модни прендови, во акцијата за производство на заштитни маски се придружи и омилениот бренд за улична мода на многумина, H&M. Утрово службено објавија дека се брзаат да организираат свои ланци за производство на опрема за да може што порано да ги достават материјалите до болниците и здравствените работници.

„Тоа е првиот чекор од нашите напори за да овозможиме поддршка на било кој начин. Сите сме заедно во оваа ситуација и мора да пристапиме колективно“, рече Ана Геда, директорката на H&M групацијата за одржување.

Слични објави

Се продава „Викторија Сикрет“: Долната облека заврши во канта за отпадоци

Еспресо

Погребан Кирк Даглас: Синот Мајкл и Кетрин Зета Џонс го испратија легендарниот актер на вечен починок (ФОТО)

Еспресо

И Џенифер Лопез може да згреши: Овој фустан ни нејзе не ѝ стои добро (ФОТО)

Igor

Дневен хороскоп за 12.02.2020: Биковите можат да очекуваат финансиска добивка

Еспресо

Одиме на победа! Слушнете како звучи детската евровизиска песна на нашата Мила (ВИДЕО)

Igor

Сека Алексиќ лута на колегите кои го исмејуваат коронавирусот: Некои работи треба да се сфатат сериозно и одговорно!

Еспресо

Остави Коментар

4 × четири =

Слични објави

Модните комбинации на Иванка Трамп кои вреди да се копираат (ФОТО)

Igor

Препородете го својот имунитет со овој домашен тоник

Еспресо

Холивуд губи 20 милијарди долари поради коронавирусот: А може да биде уште полошо!

Еспресо

Северина направи хаос пред домот на Милан во Белград, па полицијата и нареди да се изолира две недели! (ВИДЕО)

Адел е кралица! Погледнете колкав бакшиш му оставила на келнерот за Нова Година (ФОТО)

Васко Спасоски

Марвел со првиот трансродов суперхерој!

Слободен Печат