Колку често треба да се менува постелината во текот на пандемијата

Претходни истражувања покажале дека повеќето луѓе предолго спијат на иста постелнина, а тоа сега, во време на пандемија на коронавирус, би можело да биде уште поопасно. Стручњаците предупредуваат дека постелнината треба да се пере најмалку еднаш неделно, пишува The Sun.

Освен микроскопските штетници, грини, кои се размножуваат на валкана постелина и можат да предизвикаат здравствени проблеми, креветот може да биде плодно тло за вируси и бактерии. Ако сте болни, од клучна важност е да ја менувате постелината почесто од еднаш неделно и да ја перете на висока температура.

Unsplash/Nine Kopfer

Загрижува податокот дека испитаниците во новата студија спијат на иста постелнина во просек 12 дена. Пижамите и јастучниците би требало да се исперат исто така еднаш неделно – јастучниците дури и почесто ако имате навика да спиете на стомак.

Многумина забораваат дека е потребно да се перат и перниците и прекривките барем еднаш во три месеци. Душекот треба длабински да се исчисти еднаш годишно.

Дури 64% од луѓето потенцијално внесуваат нечистотија во креветот ако не се истушираат пред да си легнат, додека 12% од испитаните признале дека не се тушираат секој ден. Мажите во тој случај се поголеми престапници од жените.

Слични објави

Бред Пит повторно се впушти во нова романса! (ФОТО)

Еспресо

Шерон Озборн ја смени фризурата по која беше впечатлива! (ФОТО)

Еспресо

Чувари на здравјето: Исчистете ги бубрезите од отрови со помош на природни напитоци

Еспресо

Принцот Вилијам загрижен за Кејт Мидлтон: Драстично пропаѓа, секој ден е се послаба! (ФОТО)

Еспресо

Две правила во сексот кои треба да ги знаете!

Еспресо

Изненадете ги најблиските со сочно похувано пилешко

Еспресо

Остави Коментар

8 + 1 =

Слични објави

Mind detox: Време е за одмор од токсичните пријатели

Еспресо

Кети Пери побегна од хотелот во кој беше Том Хенкс, кој е заразен со коронавирус! (ФОТО)

Еспресо

Погледнете што направи Лила Филиповска по распитот за случајот „Рекет“ (ВИДЕО)

Igor

Како вереничкиот прстен кој беше наменет за Меган Маркл се најде на раката на Кејт Мидлтон?

Еспресо

Дали сте се запрашале зошто НЕ СМЕЕТЕ да спиете со мокра коса?

Igor

Том Круз сè уште е во карантин во Италија

Еспресо