Која била Мулан? Легенда за кинеската воинка, спретна со мечот, а нежна како магнолија

Симпатичната и храбра хероина на „Дизни“ од 1998 година, кога е пуштен првиот анимиран филм за Мулан, ги инспирира девојчињата ширум светот. Иако секако прилагодена за деца, приказната за Мулан не е целосно измислена.

За компанијата „Дизни“ како инспирација за цртаниот филм за младата воинка, послужила древната кинедка песна „Балада за Мулан“.

Според легендата, нејзиното вистинско име било Хуа Мулан. На кинески Мулан значи магнолија.

Профимедиа

Живеела во периодот меѓу 4 и 6 век, за време на владеењето на Јужната и Северната династија.
Кога Кина била нападната од страна на Монголите, а мажите биле повикани во војна, нејзиното семејство немало машки наследник кој би и се придружил на војската. Хуа Мулан имала 18 години кога се пријавила во војската наместо татко и.

Легендата вели дека Мулан била многу спретна со мечот и вешта со оружје. Поседувала исклучителни боречки вештини за кои се верува дека ги стекнала уште како девојче.

Хуа Мулан во војната поминала 12 години во текот на кои била одликувана дури 12 пати.

Профимедиа

Напредувала во воената хиерархија, па стигнала и до мошне високи чинови. Според легендата, по 12 години им признала на своите соборци дека е жена и се вратила дома.

Тука завршува „Баладата за Мулан“, но една книга објавена во време на династијата Минг го открива крајот на приказната за Мулан.

Според овој роман, Мулан по враќањето дома дознала дека татко и починал, а мајка и се премажила.

Мулан била повикана да биде конкубина кај владетелот на регионот во кој живеела. За да ја избегне таквата судбина, Мулан извршила самоубиство.

Профимедиа

Слични објави

ГО НЕМАШЕ 2 МЕСЕЦА: Ова е првата објава на Сергеј по апсењето на Боки 13

Igor

Атрактивните претставнички на Србија на „Евросонг“ ги тресе секс-скандал! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ова се трите фази на љубовта!

Еспресо

Жените полудеа по неа – Гел маска за порцелански тен на кожата на вашето лице

Igor

Необична глетка среде езеро: Камбанарија од 14 век е единствен доказ дека ова село постои! (ФОТО)

Еспресо

Северина се огласи откако го отстрани презимето Којиќ! (ФОТО)

Еспресо

Остави Коментар

два + 4 =

Слични објави

Поминаа 75 години од познатата битка за Иво Џима: За 36 дена загинаа 28.000 војници (ВИДЕО)

Еспресо

Наши миленици: МИСИ

Слободен печат

Ова е најдобрата песна за изминатата година: Дали ви се допаѓа? (ВИДЕО)

Еспресо

Антониа Гиговска облече голема зимска јакна, но заборави да си стави градник! (ФОТО)

Васко Спасоски

Лиз Харли и на 55 години е вистинска „бомба“: Објави фотка на која позира во минијатурно и бело бикини (ФОТО)

Васко Спасоски

И ТИТО му бил фан: Кирк Даглас во Југославија прокоцкал 100.000 долари за една ноќ (ВИДЕО)

Еспресо