Ќе сакате репете: Крем-супа од праз готова за 30 минути!

Состојки:
 • 400 г праз
 • 200 г компир
 • 1 чешне лук
 • 1 литар бујон
 • 50 мл слатка павлака
 • сол
 • бибер
 • мајчина душица
 • путер
Приготвување:
 • Добро измијте го и исечкајте го празот.
 • Динстајте го сечканиот праз и лукот на путер, но внимавајте да не ви загори лукот.
 • Посолете, зачинете со бибер и додајте мајчина душица.
 • По пет минути, кога празот термички ќе се обработи, додајте бујон, па компир, кој сте го излупиле и исечкале на мали коцки.
 • Оставете да се вари додека компирот омекне.
 • Кога компирот ќе биде сварен, тргнете ја супата од рингла.
 • Со миксер изматете го зеленчукот за да добиете густа супа, па вратете ја на тивок оган.
 • Додајте павлака, па оставете ја да се загрева уште само 1-2 минути.
 • Супата можете да ја послужите и со лажичка кисела павлака.

 

Слични објави

Во вртлогот на љубовта и војната: Династијата Романови, трагична судбина на руските принцези

Еспресо

Дневен хороскоп за 26 февруари 2020 година: Близнаците не можат да се организираат, Скорпиите ќе ги мачи несоница

Васко Спасоски

Вежба за совршен задник: Резултатите се видливи за брзо време (ВИДЕО)

Еспресо

Тор­та со тиква (РЕЦЕПТ)

Igor

И официјално Игор Карачиќ е македонски зет: Ја запроси убавата струмичанка Душица (ФОТО)

Васко Спасоски

Шакира ги разлути фановите со фотографијата на која позира до Џеј Ло! (ФОТО)

Еспресо

Остави Коментар

Шестнаесет − 10 =

Слични објави

Сајмон и Гарфанкел го објавија првиот мегахит, Клептон и Арета Френклин со албуми кои им ја променија кариерата и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Еспресо

Совршено летно јадење: Брза чорба од тиквички (РЕЦЕПТ)

Igor

Се враќа во мода најомразениот тренд од 2000-та година! (ФОТО)

Еспресо

Џенифер Лопез не може да го дочека Супер Боул: Погледнете како се подготвува (ВИДЕО)

Еспресо

Дневен хороскоп за ден 19.01.2020: Овните ќе имаат поволен ден во љубовта и можна е веридба, а Бикот го гони вината.

Еспресо

Една од најубавите жени на планетата позираше топлес, а кога ќе ја видите мокра покрај огледало… (ФОТО)

Васко Спасоски