Како да спречите стареење на кожата на вратот? Едноставно е…

Истите жени кои месечно трошат илјадници на производи за нега на лицето и шминката која на нив ќе ги прикрие мааните, често забораваат дека годините се забележуваат најпрвин на вратот и рацете. Затоа, започнете уште денес, без оглед дали имате 19 или 39, да се грижите за својот врат.

Што можете да преземете вашиот врат да го задржи младоликиот изглед?

Нега на кожата на вратот

Навистина не е неопходно да купувате посебна крема за вратот, но задолжително е секојдневно да нанесувате крема на тоа подрачје. Наутро и навечер, при нанесување на крема на лицето, немојте да заборавите истата крема внимателно да ја нанесете и на вратот. Тоа секогаш правете го со благи потези од доле па нагоре (од деколтето кон брадата) со цел да не ја влечете кожата надолу.

Вежбање на вратот

Оваа вежба ќе ви помогне да го затегнете вратот и да спречите појава на подбрадок ( или да го ублажите доколку веќе го имате.) Стиснете ги усните во поза за бакнеж, потоа главата завртете ја нагоре и глумете дека со усните сакате да го бакнете таванот. Ќе почувствувате лесно затегнување во подрачјето на вратот и така ќе го зацврстите. Вежбата секој ден повторувајте ја барем 20 пати.

Правилно држење

Ако сте постојано подгрбавени и ако поголемиот дел од денот брадата речиси ви ја допира клучната коска, побргу ќе предизвикате појава на брчки. Држете ја главата исправено.

Слични објави

МУ ЗЕМАЛЕ СЕ, ГОЛЕМ СРАМ: Холивудски актер ограбен во Белград за време на настап

Igor

Ана Ивановиќ и Бастијан Швајнштајгер ги регистрирале децата во Завод за интелектуална сопственост

Слободен Печат

ЌЕ ВИ СЕ СЛОШИ кога ќе видите КОЛКУ вчерашниот стајлинг ја чинел ЈЕЛЕНА КАРЛЕУША

Igor

Дека се плашам, се плашам: Жељко Јоксимовиќ испрати јасна порака за коронавирусот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Проверена модна формула за сите генерации: Овој стајлинг никогаш нема да излезе од мода! (ФОТО)

Еспресо

Откриена содржината на емотивното писмо на принцезата Дајана: Ја претчувствувала судбината на помладиот син?

Еспресо

Остави Коментар

5 × 3 =

Слични објави

Хаос во домот на Лила Филиповска: Елката превртена на под, водителката го објави виновникот (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Уште една славна личност заболе од корона: Ѕвездата од хит-серијата „Куќа од хартија“ е позитивна на вирусот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Адел откри кога ќе објави нов албум! (ВИДЕО)

Еспресо

Дали ќе ги препознаете овие актери на млади години? (ФОТО)

Еспресо

Трансродовата актерка интимните делови ги покри со црна лента (ФОТО)

Igor

Дали сонувате? Повеќето луѓе ги сонуваат овие соништа, еве го нивното значење (Прв дел)

Еспресо