Готвачот Џејми Оливер прави емисија додека е во карантин! (ФОТО)

Омилениот кувар на многумина, Џејми Оливер, ги запраша своите пријатели на Фејсбук што би можел да направи за нив, бидејќи и Британците минатата недела се придружија на остатокот од светот кој е затворен во изолација и карантин. Не требаше да чека долго време одговор, луѓето многу јасно и прецизно кажаа што сакаат од него – едноставни рецепти кои можат да се направат брзо, користејќи намирници што веќе ги имаат, но и да им понуди идеални решенија за јадења кои можат да се замрзнат. За помалку од 7 дена Џејми го направи тоа што се бараше од него. Всушност, за само 3 дена сними серија од 5 епизоди, а првата ја објави во понеделникот.

Just leaving all the recipes from #KeepCookingCarryOn here…👉👉👉Versatile veggie chilliSuper quick fresh pastaEasy…

Publiée par Jamie Oliver sur Lundi 23 mars 2020

Џејми новата серија ја нарече „Jamie: Keep Cooking and Carry On”, што е игра на зборови на познатата британска реченица „Keep Calm and Carry On”. Токму и како тие мотивациски зборови кои на плакати од владата за време на Втора Светска војна во 1939 година се прошириле низ земјата, така Џејми сега сака да им ја олесни изолацијата на своите сограѓани. А, благодарение на интернетот и англискиот јазик, рецептите може да ги разбере и поголем дел од светот. Тој објасни дека рецептите се подложни на промени и доколку немате некоја намирница можете да ја замените со тоа што ви е останато во кујна. Исто така, тој сака да покаже и рецепти каде што нема да морате да фрлате ништо, едноставно ќе го замрзнете јадењето.

Лесни и вкусни рецепти се тоа што можете да пронајдете на неговата фејсбук-страна деновиве.

Get all the recipes from tonight's episode of #KeepCookingCarryOn online!Basic bread & tips to turn into twister bread…

Publiée par Jamie Oliver sur Mardi 24 mars 2020

Слични објави

Ниту шпанската кралица Летиција не остана рамнодушна на овие панталони! (ФОТО)

Еспресо

АФЕРА ШТО ЈА ОДНЕСЕ ВО СМРТ: Сите тајни за животот и смртта на Мерилин Монро (ФОТО+ВИДЕО)

Igor

На прагот на 40-те исфрлете го ова од вашиот несесер!

Еспресо

Прва заедничка фотографија од Тајланд: Анастасија и Ѓорѓе уживаат на базен, а нејзиниот израз на лицето многу кажува! (ФОТО)

Васко Спасоски

„Падна“ и романтичен бакнеж: Лука Јовиќ и Софија Милошевиќ уживаат во Рим! (ФОТО)

Васко Спасоски

Раде Шербеџија откри како со сопругата ги поминуваат деновите во самоизолација

Еспресо

Остави Коментар

18 + 1 =

Слични објави

Кејт Бекинсејл по 19 години молчење изнесе детали од најстрашните 15 минути со холивудскиот предатор Харви Вајнстин! (ФОТО)

Еспресо

Неодоливо пенасти и вкусни: Црвени палачинки! (ВИДЕО)

Igor

Почина Бони Поинтер од групата „Поинтер систерс“

Еспресо

Фронтменот на групата „R.E.M.“ за коронавриусот: Ова е крај на светот каков што го познаваме!

Еспресо

Како цигарите влијаат на мозокот? Дознајте кои процеси се одвиваат по секоја запалена цигара

Еспресо

Работи што не ги знаете за мастите на стомакот: Пивото не е виновно, а јаболковиот оцет нема да помогне

Еспресо