Еве како безбедно да ја исперете облеката во време на коронавирус

Досега нема премногу официјални информации за однесувањето на коронавирусот кога станува збор за контакт со нашата облека, на пример, ако некој кашла близу до вас додека пазарува намирници.

Иако официјалното време на преживување на коронавирусот на ткаенината е непознато засега, многу медицински експерти веруваат дека на меките површини веројатно ќе преживеат пократко.

Сепак, облеката сè уште може да биде изложена на вирусот кога одите во продавница или аптека, и затоа е важно да ја исперете откако ќе ја носите.

Во продолжение прочитајте неколку совети кои треба да ги имате во предвид при перење:

– Перете ја облеката на највисока можна температура соодветна за одредената облека.

– Оставете ги работите на сушарата се додека не се исушат целосно.

– Ако не користите ракавици при перење на алиштата, измијте ги добро откако ќе ги ставите во машина за перење. Измијте ги дури и ако користите ракавици.

– Измијте ја и исчистете ја и корпата за алишта, бидејќи оваа површина може да собира бактерии.

– Не ги протресувајте валканите алишта пред перење за да го намалите потенцијалот од ширење вируси.

– Ризичните алишта перете ги одвоено од другите артикли.

Како да се одржува облеката на заразените лица?

– Исперете ја облеката на пациентот, постелнините, крпите за бањање и рачните крпи со нормален детергент за перење и вода или во машина за перење на 60-90 ° C со нормален детергент и исушете ги темелно.

– Контаминираната постелнина ставете ја во корпа или торба за облека.

– Не ги тресете валканите алишта и избегнувајте контаминираните материјали да дојдат во контакт со кожата и облеката.

– Потребно е да користите ракавици и заштитната облека при чистење на површини или ракување со облеката или постелнината извалкана со телесни течности.

– Во зависност од контекстот, може да се користат ракавици за чистење или ракавици за еднократна употреба.

Слични објави

Принцот Вилијам планира на романтичен начин да ја изненади Кејт за Валентајн!

Еспресо

Време е за зимница: Направете мар­ма­лад од МОДРИ СЛИВИ

Igor

Соланж Ноулс прва ја прими наградата „Lena Horne“ !

Еспресо

Слаткар ќе стане татко: Сања Николиќ е бремена

Слободен печат

Ева Мендез е една од најпосакуваните жени, а сепак се срами од оваа своја „мана“ (ФОТО)

Еспресо

Седум работи кои жените најчесто ги кријат од своите партнери!

Еспресо

Остави Коментар

четиринаесет − четири =

Слични објави

Грчката новинарка е атракција на Светското првенство во Кина, но погледнете ја како изгледа во бикини (ФОТО)

Igor

Направете совршен божиќен Штолен

Слободен Печат

БРИТАНЦИТЕ ШОКИРАНИ ОД СООПШТЕНИЕТО НА МЕГАН И ХАРИ – Таа е злобна и ќе биде уште полошо!

Еспресо

Ниту дебелиот џемпер не успеа да ги сокрие накострешените гради на Џенифер Лопез (ФОТО)

Васко Спасоски

Дневен хороскоп за недела, 15 март: Близнаците ќе се вљубат во Овен, Јарците имаат проблеми со концентрацијата

Еспресо

Уште спомениците не завртеа глава по оваа девојка на градскиот плоштад (ФОТО)

Слободен печат