Едноставен, брз и вкусен посен ручек – Печен зеленчук со просо (РЕЦЕПТ)

За денес подгответе брз, лесен и посен ручек за целото семејство…

– 1 модар домат

– 1 тиквичка

– 2 црвени домати

– 2-3 зелени пиперки

– 1 шоља варено просо

– зачини сол, бибер, босилек, може и лук во прав

– 1 шоља млеко (растително)

– по желба кашкавал, моцарела, сирење – доколку не сте за посен оброк

 

Зеленчукот се мие, се сецка на кругови и се реди во помал подмачкан со зејтин плех.

Вареното просо се меша со млекото и зачините и се посипува врз зеленчукот. Се затвора со алуминска фолија и се пече во рерна околу 20 мин на 200 степени.

Потоа се трга фолијата и се допекува уште 10 минути за да фати коричка. Ако сакате можете да ставите и рендан кашкавал или моцарела доколку обожувате сирења.

Слични објави

Кралицата Летиција во впечатлива блуза што секој од нас може да си ја дозволи! (ФОТО)

Еспресо

Атрактивната српска пејачка сакаше да направи стој на раце, па „тресна“ на подот! (ВИДЕО)

Се породи најпознатата плус сајз манекенка – Животот ни се промени! (ФОТО)

Анита Митровска

Јосипа Лисац: Умот ми е барем 30 години помлад од 70-те години што ги полнам!

Васко Спасоски

Официјално: Откажана Евровизија 2020 поради коронавирусот!

Еспресо

Оваа тајна состојка на вареното вино ќе му даде посебно фина арома

Слободен печат

Остави Коментар

четири × четири =

Слични објави

Фотографии од холивудските ѕвезди од младоста ќе ве вратат во носталгичните 80-ти години (ФОТО)

Васко Спасоски

За нивната средба зборуваат сите: Прва заедничка фотографија на Купер и Шајк по раскинувањето (ФОТО)

Еспресо

Не се секогаш ривали: Овие актери се најдобри пријатели во вистинскиот живот

Еспресо

Изгоре имотот на Расел Кроу! (ВИДЕО)

Igor

Ова ретко се гледа: Марија Шерифовиќ во розева сукња! (ФОТО)

Васко Спасоски

Заедно ќе го пребродиме ова: Адриана Лима упати порака до сите во светот! (ФОТО)

Васко Спасоски