Домашно подготвен природен лек: Ослабнете и излекувајте се со сируп од рен

Главната состојка која е содржана во овој исклучително лековит сируп е ренот. Станува збор за намирница која има позитивно влијание врз зајакнувањето на имунитетот, бидејќи истата е богата со витамините Ц, Б1, Б6, Б2, магнезиум, калиум и калциум. Меѓу другото, ренот исто како и ѓумбирот, го забрзува метаболизмот и комплетно ја чисти крвта од зголеменото количество на маснотиите како и триглицеридите.

Во овој сируп, потребно е да додадете и цимет кој пак е одличен извор на манган и цинк.

За да го подготвите овој сируп, потребни ќе ви бидат следните состојки:

150 грама рен
3 лимони
3 лажици мед
1 лажица цимет
30 грама ѓумбир

Подготовка:

Излупете ги ѓумбирот и ренот и ситно изрендајте ги. Исцедете го лимонот и добиениот сок, додадете го изренданите намирници. Потоа додадете ги и останатите состојки и сето тоа убаво измешајте го.

Добиениот сируп, савете го во чиста тегла.

Консумирајте од сирупот по една лажица дневно.

Слични објави

Хејли Бибер ги избледе веѓите за насловната на „Вог“ (ФОТО)

Еспресо

Кажете им збогум на тетоважите во боја! ЕУ сака да забрани одредени бои поради ризиците за здравјето

Еспресо

Ѕвездата на „Игра на тронови“ е во брак 15 години, а неговиот живот е голема енигма: Питер Динклиџ ги крие имињата и ПОЛОТ на децата!

Еспресо

Кејти Холмс на работ на банкрот: Ја продаде луксузната вила за да може да застане на нозе!

Еспресо

Младата пејачка Лина Пејовска со впечатлив и секси изглед на MAC во Белград (ФОТО)

Васко Спасоски

Морничави пораки кои би можеле да го уништат Џони Деп – Прво ќе ја удавиме, па потоа ќе ја запалиме!

Еспресо

Остави Коментар

пет − 5 =

Слични објави

Мерлин Монро и Лоренс Оливије не се поднесувале: Никогаш не му простила што ѝ рекол да биде секси (ФОТО)

Еспресо

Шокантната исповед на Бела Хадид за првиот човек на Викторија Сикрет го затресе светот: „Ме тераше да ги соблечам гаќичките“

Еспресо

Ова се 10 животни лекции на кои нè научи филмот „Кум“

Еспресо

Нејмар му ја „украде“ девојката на Малума: Славниот фудбалер во врска со ќерка на угледен бизнисмен од Загреб?

Еспресо

Летна торта со пишкоти и банани

Еспресо

Дизни потврди дека ќе се прави нова верзија на Бамби!

Еспресо