Денеска е ДЕН НА ПРЕЉУБНИЦИТЕ, а еве кој и како го одбележува!

Утре е денот на вљубените, светски празник на љубовта, кој кај нас се празнува како Свети Трифун.

Чоколада, подароци во облик на срциња, пораки и какви било други изливи на љубов, на овој ден се разменуваат ширум планетата.

И додека општата љубовна еуфорија владее кај многумина, повеќе кај младите, има и такви кои не гледаат ништо искрено во овој празник.

Како што велат противниците на Денот на вљубените, љубовта не се слави само еден ден, туку 365 дена во годината, а 14 февруари е само прилика да си ги „испразните“ џебовите.

Ден порано, на 13 февруари, во голем број на западни земји се одбележува и еден друг празник, кој, на некој начин, исто така има врска со љубовта.

Станува збор за Денот на прељубниците, односно празникот кој го слават сите кои се во тајни врски со „зафатени“ личности.

Според истражување на компанијата „Seeking arrangement“, најголем светски сатј за запознавање, Денот на љубовниците е ден кога оженетите мажи ги слават оние „други жени“ во совјот живот, на тој начин што ги водат во екстравагантни хотели и на романтични вечери.

Бидејќи нема да можат да бидат со нив за Денот на вљубените (поради тоа што тој ден ќе го поминат со сопругата или девојката), вака на некој начин им „изјавуваат љубов“ и на ним, односно им даваат до знаење дека и тие имаат посебно место во нивниот живот.

Слични објави

Италијанска вечер во Скопје: Ерос Рамацоти уживаше како да е дома (ГАЛЕРИЈА)

Igor

Ги следи трендовите: Џулија Робертс на 52 години во најпосакуваните панталони за оваа сезона (ФОТО)

Еспресо

Велат: „REACT“: „Pussycat Dolls“ по 11 години снимија спот во кој изгледаат безобразно секси! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Што ќе значи ако се прогласи пандемија на коронавирус и како ќе влијае тоа на секој од нас (ИНФОГРАФИК)

Слободен печат

Блек Чајна ја шокираше јавноста кога се појави на Оскарите и сите се прашуваат како успеа да добие покана! (ФОТО)

Еспресо

Малку жени би се осмелиле вака облечени да излезат од дома: За стајлингот на манекенката зборува цел свет! (ФОТО)

Еспресо

Остави Коментар

14 − 7 =

Слични објави

Ева Лонгорија го привлече целото внимание на црвениот тепих со своето длабоко деколте! (ФОТО)

Еспресо

Дневен хороскоп за 1 февруари 2020: Јарецот одлично ќе се согласува со партнерот, а Овенот ќе добие нова можност за заработка

Еспресо

21 милион прегледи: Хит снимка покажува како танцот се менуваше низ децениите (ВИДЕО)

Еспресо

Нов дует на македонската естрада по подолго време: Дани и Пеце пеат за крајот на овој свет! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Најжешката Македонка во сауна, по бикини и целата „свети“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Полуголата Нивес позираше на тераса, а со своите облини ја подгреа температурата (ВИДЕО)

Васко Спасоски