Зошто токму јајцето е симбол на Велигден – ова треба да го знаат сите христијани

Вапсувањето јајца за Велигден има своја симболика која не смее да ја заборавиме.

Целосната приказна се заснова и на самиот концепт на празникот – новиот живот. Исус Христос воскресна и се врати од мртвите и со тоа започна неговиот вечен живот.

Јајцата во многу култури и традиции се симбол на живот, раѓање и плодност. Оваа симболика целосно се вклопила во обичаите за овој празник. Според други, пак, јајцето е симбол на гробот во кој било закопано телото на Исус, а со неговото кршење точно на полноќ се симболизира отворањето на гробот и излегувањето на Исус од него.

Дури и боите имаат свои значења. Црвената која е најчеста, ја означува крвта на Исус, сината е боја на вистината, зелената на плодноста, жолтата на светлината која доаѓа со неговото воскресение…

Црвена – пожртвуваност, пасија, Исусова крв
Виолетова – симбол на страданието на Исус
Розова – љубовта кон Исус
Зелена – надеж и вечен живот
Жолта – ослободување и светлина

Традиционално декорациите се само од јајца од кокошка, а модернизираните верзии вклучуваат и украси од пластика, чоколадни јајца, пилиња и зајачиња, гнезда… Но, оние што држат до традицијата сметаат дека само вапсаните јајца се доволни за да се одбележи овој голем христијански празник. Многу домаќинства ги вапсуваат јајцата исклучиво во црвена боја.

Слични објави

Деколте за медал: Елена Велевска ги „стегна“ градите во тесно палто! (ФОТО)

Васко Спасоски

Раперката на мажот за роденден му подари стриптиз и половина милион долари во кеш (ВИДЕО)

Слободен печат

30 паметни трикови за полесно снаоѓање во кујната (ВИДЕО)

Igor

За жолтиот капут на Меланија Трамп на гламурозниот прием кај кралицата долго ќе се зборува (ФОТО)

Слободен печат

Топ 10 манекенки кои ја одбележаа 2019 година! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Без шминка, без фризура и во пижами: Ретко може да ја видите Џеј Ло во вакво издание (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

20 − осум =

Слични објави

Легендарниот гитарист на Ролинг Стоунс, Кит Ричардс полни 76 години! (ФОТО)

Слободен Печат

20 лесни начини за чистење на вашиот дом во само неколку минути (ВИДЕО)

Igor

Ситници кои веднаш ќе ви го подигнат расположението

Igor

Како дете уринирал во вискито на Харис Џиновиќ: Синот на Марина Туцаковиќ по многу години кажа што мисли за пејачот

Слободен печат

„Не си на плажа, на планина си, облечи се“: Српска блогерка скијаше во бикини на минусни температури (ВИДЕО)

Слободен печат

Нема да си верувате на очите: Погледнете како изгледаат браќата на Јелена Карлеуша (ФОТО)

Слободен печат