1.8 C
Скопје
02:48 - 30 март, 2023

Тарик Филиповиќ емотивно се збогуваше со Чиро: „Ѕвездо моја, јас сум твојот амиџа“

Прекрасни се оние мали места како Долац кај Травник, кои му го дадоа на светот нобеловецот и „тренерот на сите тренери“.

Тарик Филиповиќ е меѓу многуте личности кои се збогуваа со легендарната Чира (Ќира) Блажевиќ. Тој на Фејсбук напиша:

– Лафе мој, знаевме дека играш на судиската отштета, но некако се надевав, познавајќи те добро, дека „Големиот судија“ нема да заврши долго, долго… 25 години бевме пријатели и секогаш беше радост, оптимизам, енергија, насмевка… „Ние не сме само пријатели, ние сме роднини, ѕвезда моја!“… Така кажа, а ние баш и бевме како вујко и внук…

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tarik Filipović (@tarikfilipovic)

Кога го сумираше твојот живот, секогаш нагласуваше дека е тежок, полн со болка, трагедии, солзи, загуби, но светот те гледаше како чист, планински поток… и колку од твоите искрени солзи видов..

фото Инстаграм

Ти дадов идеја за истиот тој живот, твој, единствен и тежок за повторување… Споменик за живот… И уште го слушам твојот шепот: „Ти благодарам, сине, што ме направи бесмртен во текот на мојот живот“. .. кога ќе се сними филм за тебе, тоа ќе биде најдолгиот наслов во историјата на кинематографијата…

Господине, мангуп, шармер…“ или само „Ќиро“… затоа што нема такви двајца… – напиша меѓу другото Тарик, кој долго време ја изведува монодрамата „Ќиро“.

Слични објави

Поранешната сопруга на Доналд Трамп била под истрага на ФБИ – Ивана Трамп осомничена за шпионажа

Еспресо

(Фото) Папата Франциск итно пренесен во болница, откажани се сите состаноци

Еспресо

И Фута Радуловиќ е дел од тимот во филмот за легендата Џеј Рамадановски

Еспресо

Илон Маск и група научници бараат шестмесечен прекин на обуките за вештачка интелигенција – можни се злоупотреби

Еспресо

Попоски најавува убави сончеви денови, еве кои

Еспресо

Месечен хороскоп за април: Љубов за Близнаците, убави можности за Девиците, голема победа за Овните…

Еспресо
Се вчитува....