19.9 C
Скопје
18:38 - 18 мај, 2022

Како да направите кремасти тестенини без сирење и павлака: 3 совети за брз ручек

Не морате секогаш да додавате сирење или павлака за да ги направите тестенините сочни и кремасти – постојат трикови за да го направите вашето омилено јадење поздраво и исто толку вкусно.

Здрав сос од авокадо

Авокадото е многу здраво, богато со протеини и идеално за подготовка сосови. Направете брз сос со помош на кујнискиот блендер кој ќе го наполните со босилек, ореви и домати, блендирајте 5 минути и откако ќе добиете хомогена сме прелијте ги тестенините, пишува Дневник.хр.

Unsplash
Фото: Unsplash

Гответе ги тестенините како рижото

Кога се подготвува рижото на традиционален начин се додава малку супа за време на готвењето, поради што оризот ослободува поголема количина скроб и станува кремаст. Можете да ги подговите тестенините на истиот начин.

Unsplash
Фото: Unsplash

Тестенини со тахини

Тестениси со тахини (намаз од сусам) кој не е само корисна состојка при подготовката на хумус. Ако измешате малку тахини со бадемово млеко, соја сос, сок од лимон и мед, ќе добиете одличен сос за тестенини.

Притоа ова се и одлични 3 идеи за еден брз ручек за целото семејство.

Слични објави

Испечете меко, сочно и ароматично пиле: Неколку важни чекори и тајни зачини при подготовката

М.Р.

Двор под винова лоза од 2.500 квадратни метри во село Пепелиште: Блазе ѝ на вредната Донка што и сопругот има златни раце!

Ј.К.Д

(Фото сторија) Во Асамати, во дворот на Зурие Ајрулај: „Занимавањето со цвеќиња е храна за душата“

Ј.К.Д

Леб од кисело тесто: Повеќе нема да ви биде тешко по секое изедено парче леб

М.Р.

(Фото) Цветен рај на 4 квадратни метри на охридскиот балкон на Соња Гега: „Цвеќињата се лек за душата“

Ј.К.Д

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Истанбул не е само Босфор, Аја Софија, Топкапи, Капали чаршија, Таксим… Да го видиме од една поинаква перспектива

Еспресо
Се вчитува....