Тајната на Викторија Бекам: Листа на најдобри и најздрави производи за блескава кожа

Исхраната има големо, дури пресудно влијание на изгледот и убавината на нашата кожа, а тоа посебно се однесува на кожата на лицето. Нејзиниот изглед е одраз на нашето здравје, а нездравите производи и неурамнотежената исхрана предизвикуваат изморен изглед, сув тен, појава на акни… Тоа многу добро го знае модната дизајнерка Викторија Бекам, која за да има блескав тен, секој ден јаде лосос.

instagram

– Имав многу проблематична кожа, а потоа во Лос Анџелес го запознав дерматологот Херолд Ланкер, кој е навистина неверојатен. Ми рече да јадам лосос секој ден. Зачудено го прашав, „Навистина баш секој ден?“, тој рече „Да, за појадок, ручек и вечера“ – вели познатата „спајсица“.

Доколку не можете да ги следите гастрономските навики на Викторија Бекам, сепак водете сметка што јадете, а листата на најдобри и најздрави производи за блескава кожа на лицето е следна:

Авокадо

Авокадото е богато со Б комплекс, кој ја храни кожата внатрешно и надворешно. Витаминот Б3 (ниацинот), важен е за здрава кожа, а ја негува иритираната и оштетената кожа однадвор.

Манго

Кралот на овошјето, мангото, го содржи витаминот А, а недостатокот од тој витамин резултира со сув тен. Витаминот А делува како антиоксиданс и се бори против слободните радикали кои предизвикуваат предвремено стареење.

Зрнесто овошје

Зрнестото овошје, како што се боровинки, малини, капини, брусница, богато е со антиоксиданси и фитохемикалии, кои ги штитат ќелиите на кожата.

Домати

Ликопенот кој се наоѓа во доматите помага во борбата против слободните радикали и ја штити кожата од УВ зраците. Повеќе ликопен и нутрионати кои штитат од сонцето ќе ги добиете во сосот од домати.

Зелен лиснат зеленчук

Во спанаќ, кељ, брокула и друг зелен лиснат зеленчук, но и во морковите се наоѓа витаминот А, кој ја чисти кожата од акни.

Бадеми

Бадемите се богати со витаминот Е кој ја хидрира сувата кожа и ја штити од оштетување кое го предизвикуваат УВ зраците, како и од прерано стареење.

Кравјо сирење

Млечните производи се богати со калциум и селен. Главниот минерал селен, во комбинација со витаминот Е се бори против слободните радикали и делува како силен антиоксиданс.

Зелен чај

Состојката на зелениот чај катехин, ја штити кожата од прерано стареење и оштетувањата предизвикани од УВ зраците, како и од рак на кожата.

Компир

Секако мрсните пржени компирчиња не се здрави за кожата, но печениот компир е богат со бакар, минерал кој со витаминот Ц и цинкот произведува еластински влакна, кои се важни за структурата на кожата.

Ленено и маслиново масло

Омега 3 масната киселина е важна за здрава кожа, а за оние што не сакаат риба, одличен извор се лененото и маслиновото масло. Есенцијалните масни киселини добро делуваат на порите и го контролираат лачењето на себум.

Слични објави

Дани Димитровска: Кога ќе заврши сето ова, ќе поседам уште некој ден на тераса…

Еспресо

Блуза која ќе го одбележи крајот на летото и почетокот на есента: Хит модел кој одговара на се (ФОТО)

Igor

Џенифер Анистон е фраерка во црна модна комбинација

Igor

ВАКВО ЗДОЛНИШТЕ е задолжително за трендсетерките за ова лето

Igor

Доживеале нешто што не може да се замисли: Меган Маркл им помогнала да направат селфи!

Слободен Печат

Гвинет Палтроу ги препорача најдобрите играчки за возрасни: Како да го „зачините“ љубовниот живот за време на изолација

Еспресо

Остави Коментар

11 + 18 =

Слични објави

Apple часовник кој чини повеќе од Порше

Igor

Победничкиот стајлинг на кралицата Летиција испраќа само една порака – Овде јас сум шефица! (ФОТО)

Еспресо

Во тренд е џиновски цвет!

Igor

Даниел Крег едвај ја прифатил улогата за Џејмс Бонд!

Еспресо

Хоакин Феникс се штити: Ги дезинфицира рацете по точењето гориво (ФОТО)

Еспресо

Проблематичната ѕвезда и скандалозниот принц: Ѝ подарил кредитна картичка со милиони

Igor